Separatisti: V Donecku množična podpora neodvisnosti

Na nedeljskem referendumu v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine je za neodvisnost po navedbah separatistov glasovalo 89 odstotkov volivcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V Lugansku pa se je za neodvisnost regije opredelilo skoraj 96 odstotkov volivcev, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Na nedeljskem referendumu v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine je za neodvisnost po navedbah separatistov glasovalo 89 odstotkov volivcev Foto: Wikipedia
Na nedeljskem referendumu v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine je za neodvisnost po navedbah separatistov glasovalo 89 odstotkov volivcev Foto: Wikipedia

KIJEV > “89,07 odstotka volivcev je glasovalo za, 10,19 odstotka proti. To lahko štejemo za končni rezultat,” je na novinarski konferenci v Donecku dve uri po zaprtju volišč sporočil vodja volilne komisije, ki so jo vzpostavili proruski separatisti, Roman Ljagin.

Dejal je, da je bila udeležba na referendumu 75-odstotna.

V Lugansku je izide referenduma sporočil podpredsednik volilne komisije Aleksander Maličin. Kot je dejal, je za neodvisnost glasovalo skoraj 96 odstotkov vseh volivcev, pri čemer je bila bila udeležba na nedeljskem referendumu 81-odstotna.

Rezultatov ni mogoče neodvisno potrditi, saj ni bilo nepristranskih opazovalcev, proruski separatisti pa so tujim novinarjem preprečili opazovanje štetja glasov.

V mestu Doneck, ki ima nekaj več kot milijon prebivalcev, je glede na zadnji popis prebivalstva iz leta 2007 dobrih 46 odstotkov Ukrajincev ter več kot 48 odstotkov Rusov, medtem ko je v približno polmilijonskem Lugansku za odtenek več Ukrajincev kot Rusov.

Ukrajina, EU in ZDA rezultatov referenduma ne bodo priznale

Za Kijev sta referenduma kriminalna farsa, ki ju je navdihnila, organizirala in financirala Moskva. Zunanje ministrstvo Ukrajine je, po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass sporočilo, da referenduma nimata pravnih posledic za ozemeljsko celovitost države, saj kršita ustavo in zakone, velika večina prebivalcev obeh regij pa se ju ni udeležila.

Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je za televizijo ABC povedal, da se morda Rusom zdi, da zmagujejo, vendar pa se svet ne vrti le kratkoročno.

V Bruslju se bodo danes sešli zunanji ministri držav članic EU, ki bodo razpravljali o novih sankcijah proti Rusiji, če predsedniške volitve v Ukrajini 25. maja ne bodo potekale neovirano. Kijev bo prav tako danes prvič obiskal predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.

Putinovo stališče odvisno od izidov referenduma

Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina Dmitrij Peskov je za ruski časnik Komersant povedal, da bo Putin svoje stališče o referendumu oblikoval na podlagi teže rezultatov, čeprav je težko napovedati kako se bo odločil. Putin je organizatorjem nedeljskih referendumov v regijah Doneck in Lugansk priporočil, naj jih preložijo, vendar ga niso upoštevali.

Peskov je še dejal, da je bilo Putinovo priporočilo težko upoštevati zaradi vojaških operacij proti civilnemu prebivalstvu in ljudje so se morali odločati na podlagi dejanskega stanja in svojih načrtov. Putin torej proruskim separatistom ne zameri, da ga niso poslušali in so izvedli referenduma, ki sta potekala sredi vojaških operacij ukrajinskih varnostnih sil proti upornikom.

Rusija obtožuje Zahod

Peskov je zahodne države, ki referendumov ne priznavajo in grozijo z novimi sankcijami Rusiji, obtožil, da je to, kar delajo, norost. “Namesto, da bi preprečili uporabo oklepnikov v Slavjansku in Kramatorsku, za vse, kar se dogaja krivijo Rusijo,” je po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass dejal Peskov.

STA


Najbolj brano