Še vedno je v igri več scenarijev

Dokler Alenka Bratušek formalno ne odstopi kot predsednica vlade, je odprtih več možnosti, se v oceni sedanjega stanja v Sloveniji strinjata politična analitika filozof dr. Igor Pribac in politični sociolog dr. Matevž Tomšič.

Igor Pribac: “Še vedno je odprtih kar nekaj možnosti in ni mogoče z gotovostjo reči, kaj se bo zgodilo v prihodnje.” Foto: STA
Igor Pribac: “Še vedno je odprtih kar nekaj možnosti in ni mogoče z gotovostjo reči, kaj se bo zgodilo v prihodnje.” Foto: STA

LJUBLJANA > “Mislim, da je še vedno odprtih kar nekaj možnosti in ni mogoče z gotovostjo reči, kaj se bo zgodilo v prihodnje,” je včeraj popoldne, ko je Alenka Bratušek že zagotovila, da je njej odstop le še vprašanje dneva, razmišljal dr. Igor Pribac.

Kdaj na volitve?

“Glavna ost je dilema, ali volitve čim prej, še pred poletjem, ali jeseni,” pravi Pribac, ki pa vseeno še ne izključuje tudi drugih možnih scenarijev: “Možnost, da bo koalicija poskušala potegniti svoj obstoj onkraj lokalnih volitev, še ni izključena.” Koalicija bi si s poslanci iz PS, ki bodo prestopili na stran Bratuškove, sicer težko zagotovila večino, a takšni vladi bi lahko nekaj “zunanje” podpore dajali tudi poslanci, ki so ostali v PS. Takšen scenarij bi bil hkrati lahko argument za tiste v koaliciji in opoziciji, ki hočejo čim prej na predčasne volitve, “kajti takšna podpora Jankovića bo najedala koalicijo in njeno kredibilnost”, meni Pribac.

Odločitev, kdaj na volitve, bi morali politični akterji sprejeti hitro, saj bodo sicer zamudili roke, v katerih bi bilo mogoče razpisati volitve še pred poletjem. Po mnenju Pribca gre v prid opciji, da bi bile volitve jeseni, denimo to, da bi se do takrat nanje lažje pripravile tiste stranke, ki zdaj niso v parlamentu. Morda nekaj časa potrebuje tudi Alenka Bratušek morda pa tudi ne: “Z odločno in zelo odmevno ločitvijo iz incestuozne zveze z Jankovićem bi Bratuškova v tem trenutku morda celo imela veter v jadrih za volilno kampanjo.”

Predčasne volitve jim ne dišijo

“Na slovenski politični sceni nas težko še kaj preseneti,” pa je na to, da bi se tudi zdaj lahko stvari obrnile drugače, kot jih napovedujejo v koaliciji, opozoril dr. Matevž Tomšič. “Vsi so napovedovali, da bodo šli takoj iz vlade, če Janković zmaga, in da je vladna koalicija mrtva, zdaj so pa vsi, ki so to govorili, čudežno poniknili. Tudi predsednica vlade je ves čas obljubljala, da ona z Jankovićem kot predsednikom PS ne bo vodila vlade, zdaj pa imamo opraviti z nekim izmikanjem. Dejstvo je, da večini koalicijskih partnerjev predčasne volitve ne dišijo in poskušali bodo najti sto in en izgovor, da do njih ne bi prišlo ali pa bo do njih prišlo čim pozneje,” pravi Tomšič.

Neokrnjene Janševe možnosti

Analitika se strinjata o tem, da sodba v zadevi Patria ni načela volilnih možnosti Janeza Janše. Kvečjemu je njegov vpliv v stranki SDS in med simpatizerji stranke še zrasel, a volitve se vendarle ne končajo na strankinem pragu, pač pa pri sklepanju povolilnih koalicij.

Vprašanje, ki ga je izpostavil Pribac, je, ali bi Janša po pravnomočni sodbi sploh še lahko opravljal javne funkcije, če bo ostal na položaju predsednika stranke tudi v zaporu, pa to lahko odvrne morebitne koalicijske partnerice in javnost. “To bi bilo tako, kot je bilo zdaj med Alenko Bratušek in Zoranom Jankovićem. Tudi Janša bi, čeprav ne bi bil predsednik vlade, vlado vodil na daljavo v novi vlogi strica iz ozadja; tiste vrste strica, o katerem je imel sam veliko povedati v preteklosti.”

Stranki SDS bi, če bi zdaj začela igrati na karto mučeništva, Janševa obsodba lahko celo koristila, pravi Tomšič. Če se bo Janša umaknil s položaja predsednika SDS, bi po volitvah odpadla težava sklepanja koalicij, če pa tega ne bo storil, bi SDS na volitvah sicer dosegla dober uspeh, po njih pa utegnila ostati osamljena, meni Tomšič. “Ostale stranke bi se težko povezovale z nekom, ki je pravnomočno obsojen, pa kar koli si mislimo o sodbi.”

JANA KREBELJ


Najbolj brano