Sanjska služba: Z žrebom do evropskega poslanca

Pojavila se je nova državljanska pobuda, tokrat za “sanjsko službo” evropskega poslanca. Gre za eksperiment, ki lahko na volitvah v Evropski parlament zagotovi sanjsko službo nekomu, ki bo kandidiral in bo izžreban na listo kandidatov v skladu z izvornim modelom demokracije, so danes v Ljubljani predstavili pobudniki.

LJUBLJANA > Državljanska akcija Sanjska služba tako na družabnih omrežjih išče odgovor, ali je neposredna demokracija utopija ali realnost. “Radi bi nastavili ogledalo uradni politiki in ji sporočili, da vsi anonimni državljani nismo neumni in pasivni, da lahko spremembe začnemo po pravilih in z orodji političnih elit in ne z metanjem granitnih kock v parlament,” je povedal idejni vodja pobude Marko Vrtovec.

“Verjamemo, da bo etična in moralna drža izžrebanih kandidatov vsaj na tej ravni ali višja od etike, ki nam jo ponujajo politične elite,” je dodal v sporočilu za javnost.

“Vsak si zasluži priložnost, da postane poslanec Evropskega parlamenta. Le žrebanje je pravičen način izbora poslancev, ki onemogoča korupcijo, klientelizem, elitizem in odtujenost poslancev od ljudstva,” so še zapisali v sporočilu za javnost.

Pobuda ima svoja pravila. Objavljena so na njihovem profilu spletnega omrežja Facebook (http://www.facebook.com/dasanjskasluzba). Zajema sprejemanje kandidatur prek spletnega prijavnega obrazca, žrebanje liste osmih kandidatov in najmanj osmih rezerv ter zbiranje podpisov 3000 volivcev za vložitev kandidatne liste.

S pomočjo posameznikov iz Mreže za neposredno demokracijo bo imel izžrebani kandidat v primeru zmage na volitvah omogočen ustroj, da postane predstavnik ljudske - spletne javnosti. S pomočjo neposredne demokracije prek družbenih platform mu bo ponujena pomoč pri kakovostnem odločanju, odločal pa se bo po lastni vesti in ne po politični pripadnosti, pojasnjujejo pobudniki akcije.

“Ideja Sanjske službe izvira iz obupa in frustracije nad razmerami tako v slovenski kot tudi v evropski politiki in želje pokazati, da so evropski poslanci odtujeni od volivcev in da ne zastopajo interesov ljudstva, temveč predvsem interese kapitala - korporacij. V iskanju učinkovitejšega načina izbora predstavnikov ljudstva, ki bi pošteno zastopali svoje volivce, je nastal eksperiment preizkušanja možnosti uveljavitve antične demokracije, ki je temeljila na žrebu,” so še zapisali v sporočilu za javnost.

STA


Najbolj brano