Samomorilska napada v Volgogradu naj bila povezana

Ruski Volgograd je po nedeljskem samomorilskem napadu na železniški postaji danes pretresla nova eksplozija. V zgodnjih jutranjih urah je na mestnem avtobusu eksplodirala bomba, pri čemer je po zadnjih podatkih umrlo 14 ljudi, številni so bili ranjeni.

Ruski predsednik Vladimir Putin je po današnjem napadu odredil okrepitev varnostnih ukrepov po vsej državi Foto: Arhiv Pn
Ruski predsednik Vladimir Putin je po današnjem napadu odredil okrepitev varnostnih ukrepov po vsej državi Foto: Arhiv Pn

MOSKVA > Nov samomorilski napad krepi zaskrbljenost pred olimpijskimi igrami v Sočiju.

Eksplozija je bila tako močna, da je skoraj popolnoma uničila avtobus, ki je bil nekaj po osmi uri po lokalnem času poln ljudi na poti na delo. Od avtobusa je ostalo zgolj ogrodje. Eksplozija je uničila okna v bližnji petnadstropni stavbi, glede na prve ugotovitve preiskovalcev pa je imela moč, enakovredno najmanj štirim kilogramom razstreliva TNT.

Bomba je eksplodirala, ko je bil avtobus v bližini ene od mestnih tržnic. Območje napada so nemudoma zaprli.

Glede na najnovejše podatke zdravstvenih oblasti je bilo v napadu ubitih 14 ljudi, več kot 40 jih je bilo ranjenih, od tega se jih 27 zdravi v bolnišnicah.

Uničujoči delci

Oblasti so že uvedle kazensko preiskavo zaradi terorizma. Po začetnih ugibanjih, ali je šlo za bombo, nastavljeno na avtobusu, se je izkazalo, da je napad izvedel samomorilski napadalec, je dejal tiskovni predstavnik preiskovalcev Vladimir Markin. Na prizorišču so našli njegove ostanke in jih poslali na DNK testiranje.

Tako kot eksplozivno telo v nedeljo, ki je vsebovalo delce šrapnela, je tudi danes uporabljeno eksplozivno telo vsebovalo “uničujoče delce”, je še dejal Markin in dodal, da podobnosti kažejo na povezavo med dejanjema.

Gre že za drugi samomorilski napad v mestu v zadnjih dveh dneh, potem ko se je v nedeljo na železniški postaji domnevno razstrelila samomorilska napadalka. V tem napadu je po zadnjih podatkih umrlo 17 ljudi, več kot 60 je bilo ranjenih. V bolnišnici jih zdravijo 37.

Negotovost pred olimpijskimi igrami

Napada še povečujeta zaskrbljenost glede varnosti pred prihajajočimi zimskimi olimpijskimi igrami v Sočiju, ki je od Volgograda oddaljen kakih 700 kilometrov in leži v bližini nemirnega Severnega Kavkaza.

Rusko notranje ministrstvo je po nedeljskem napadu okrepilo varnostne ukrepe na vseh glavnih železniških postajah in letališčih v državi, ruski predsednik Vladimir Putin pa je v nedeljo ukazal poostritev varnostnih ukrepov v Volgogradu in okolici, po današnjem napadu pa je odredil okrepitev varnostnih ukrepov po vsej državi.

Na drugi strani je prvi mož ruskega olimpijskega komiteja Aleksander Šukov sporočil, da so glede bližajočih olimpijskih iger v bližnjem Sočiju že sprejeti zadostni varnostni ukrepi ter po napadih ne nameravajo sprejemati novih, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Ruski premier Dmitrij Medvedjev je sicer že podpisal resolucijo o finančni pomoči družinam žrtev. Skupno bo ruska vlada za pomoč namenila 65 milijonov rubljev oziroma malo manj kot 1,5 milijona evrov.

Rusko zunanje ministrstvo je sicer v zvezi z napadoma sporočilo, da preiskava poteka in da ranjenim nudijo zdravniško pomoč. Prav tako še skušajo oblikovati seznam žrtev.

Napada organizirana po enakem vzorcu

So pa na ministrstvu dodali, da sta bila napada v Volgogradu, podobno kot napadi v ZDA, Siriji, Iraku, Libiji, Afganistanu in drugod, organizirana po enotnem vzorcu in imata enake navdihovalce. V izjavi je ministrstvo posvarilo tudi pred delitvijo terorističnih napadalcev na “prave” in “napačne” glede na njihove cilje ter pozvalo k enotnemu boju proti terorizmu.

Rusija je ob tem še izrazila hvaležnost vsem svetovnim voditeljem, ki so v izjavi Varnostnega sveta ZN obsodili nedeljski napad.

Tudi na nov napad so se že odzvali številni svetovni voditelji. Francoski predsednik Francois Hollande je po telefonu poklical Putina, s katerim sta se strinjala o potrebi po krepitvi sodelovanja med posebnimi službami v boju proti terorizmu, so sporočili iz Kremlja. Napade je obsodila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Odzvalo se je tudi slovensko ministrstvo za zunanje zadeve, ki je oba napada ostro obsodilo. Na MZZ teroristična napada ocenjujejo za grozoviti dejanji, za kateri ni opravičila. Ob tem so še izrazili upanje, da bodo odgovorni za svoja dejanja odgovarjali pred sodiščem.

Poostreni varnostni ukrepi

Iz moskovske mestne hiše so medtem sporočili, da bodo poostrili previdnostne ukrepe pred novim letom, ki ga številni pričakajo na prostem. Sankt Peterburg je po nekaterih poročilih že odpovedal polnočni ognjemet.

Ruski glavni mufti Talgat Tajuddin, vodja osrednjega muslimanskega odbora v državi, je medtem izrekel sožalje družinam žrtev in zagotovil, da ta “barbarska nasilna dejanja” nimajo nič skupnega s tradicionalnimi islamskimi zakoni. Ob tem je posvaril pred medverskimi in medetničnimi konflikti.

Poslanka in predsednica odbora za varnost in boj proti korupciji ruske dume Irina Jarovaja pa je pozvala k ponovni uvedbi smrtnih kazni za dejanja, kot so terorizem in kazniva dejanja nad otroki.

Ruske oblasti bodo po vsej verjetnosti krivce za napada iskale v regiji Severnega Kavkaza, kjer se islamisti že leta borijo proti ruskim varnostnim silam. Vodja islamističnih upornikov Doku Umarov je svoje privržence že pozval, naj bodo dejavni v času olimpijskih iger.

V Volgogradu se je že oktobra na avtobusu razstrelila samomorilska napadalka, domnevno povezana z islamističnimi uporniki na Severnem Kavkazu. Tedaj je umrlo šest ljudi.

STA


Najbolj brano