SDS bo z ustavno obtožbo vlade počakal do sestanka pri premierki

Predstavniki SDS se bodo udeležili četrtkovega sestanka pri premierki Alenki Bratušek na temo predloga zakona za izvedbo fiskalnega pravila, so sporočili iz poslanske skupine. Zatem se bodo v stranki odločili glede vložitve predloga ustavne obtožbe zoper vlado, ki so jo napovedali, če vlada izvedbenega zakona v DZ ne bo poslala do danes.

Predstavniki SDS se bodo udeležili četrtkovega sestanka pri premierki Alenki Bratušek na temo predloga zakona za izvedbo fiskalnega pravila. Zatem se bodo v stranki  odločili glede vložitve predloga ustavne obtožbe zoper vlado, ki so jo napovedali, če Foto: STA
Predstavniki SDS se bodo udeležili četrtkovega sestanka pri premierki Alenki Bratušek na temo predloga zakona za izvedbo fiskalnega pravila. Zatem se bodo v stranki odločili glede vložitve predloga ustavne obtožbe zoper vlado, ki so jo napovedali, če Foto: STA

LJUBLJANA > Alenka Bratušek je na sestanek glede zakona za izvedbo fiskalnega pravila povabila vodje vseh parlamentarnih strank in predstavnika narodnostnih skupnosti.

Vlada s predlogom zakona že zamuja in s tem po mnenju SDS krši ustavo, v katero so fiskalno pravilo vpisali že maja lani. V največji opozicijski stranki so pred dnevi napovedali, da bodo zoper predsednico vlade in ministre vložili predlog ustavne obtožbe, ob čemer so vladi za pripravo zakona dali še nekaj časa. Ta rok se izteče danes, a bo SDS očitno z ustavno obtožbo počakala.

Poslovnik DZ določa, da najmanj deset poslancev lahko predlaga državnemu zboru, da obtoži predsednika vlade ali ministra pred ustavnim sodiščem. DZ o obtožbi odloča z večino glasov vseh poslancev, in sicer najpozneje v 60 dneh po vložitvi predloga.

Minister za finance Uroš Čufer je že po četrtkovi seji vlade napovedal, da bo ta teden potekalo več aktivnosti v zvezi s predlogom zakona o izvedbi fiskalnega pravila, “tudi z opozicijo”. Vlada želi očitno zakon, preden ga pošlje v parlamentarno proceduro, najprej politično uskladiti. Za potrditev izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu je namreč potrebna dvotretjinska večina poslancev.

Zakon bo opredelil podrobnosti glede izvajanja fiskalnega pravila in načina uravnoteženja javnih financ. Fiskalno pravilo predvideva, da morajo biti od leta 2015 naprej prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja ali pa v presežku. Od pravila je moč odstopiti le v izjemnih okoliščinah.

STA


Najbolj brano