SDS: Odstop Janše - mokra želja stricev iz ozadja

Potem ko so tri koalicijske partnerice premierju Janezu Janši postavile ultimat, naj zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije odstopi, sicer bodo izstopile iz koalicije, so v poslanski skupini SDS danes pojasnili, da bo Janša konec tedna predvidoma sklical novinarsko konferenco, odstop pa je “mokra želja stricev iz ozadja in njihovih nečakov”.

Janez Janša se za zdaj na odločitve organov strank DL, Desus in SLS, ki zahtevajo njegov odstop, še ni odzval Foto: Robert Balen
Janez Janša se za zdaj na odločitve organov strank DL, Desus in SLS, ki zahtevajo njegov odstop, še ni odzval Foto: Robert Balen

LJUBLJANA> Poslanska skupina SDS se je danes sestala na redni seji, po koncu pa so le pisno sporočili, da je njihovo stališče in stališče predsednika stranke Janeza Janše glede morebitnega odstopa znano. Sedaj pa so na vrsti tisti, “ki napovedujejo rušenje vlade in potiskanje Slovenije v krizo”, so zapisali.

Janša se za zdaj na odločitve organov strank DL, Desus in SLS, ki zahtevajo njegov odstop, še ni odzval, v poslanski skupini pa torej to napovedujejo za konec tedna.

Kaj se bo zgodilo ob morebitnih odstopih ministrov?

Po napovedi treh koalicijskih partneric, da bodo izstopile iz vlade, če premier Janša zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije ne odstopi, na ministrstvih za finance, javno upravo in zdravje ne želijo komentirati, kaj se bo zgodilo ob morebitnih odstopih ministrov. Za zdaj tudi še ni jasno, kaj bo s pogajanji pred stavko v javnem sektorju.

Na ministrstvu za finance, ki ga vodi Janez Šušteršič (DL), ministrstvu za pravosodje in javno upravo, ki ga vodi Senko Pličanič (DL) ter ministrstvu za zdravje, ki ga vodi Tomaž Gantar (Desus), “hipotetičnih situacij”, kot pravijo, ne morejo komentirati.

Postopke ob padcu vlade in opravljanje tekočih poslov opredeljuje zakonodaja, navajajo na finančnem ministrstvu. Ne glede na trenutno notranjepolitično dogajanje pa sporočajo, da ministrstvo nemoteno opravlja vse potrebne naloge, ki so vezane na izvrševanje zakona o tako imenovani slabi banki in holdingu.

Pravosodno ministrstvo: Javni sektor bo prijaznejši in cenejši

Na ministrstvu za pravosodje in javno upravo (MPJU) pa izpostavljajo, da so v slabem letu opravili precejšnje delo in pripravili veliko zakonskih sprememb, pri čemer jih je “večina že najmanj v javni razpravi ali celo že dlje v postopku”.

“Če bodo kljub vladni krizi, predlogi zakonskih sprememb uveljavljeni, bo Slovenija razumnejša država. Država, v kateri bodo imeli upniki več besede v insolventnih postopkih, notarji bodo zaradi konkurence in povečane izbire svojih strank manj zaslužili, v sodstvu bo več osebne odgovornosti sodnikov in manj zaostankov. Informatika in nepremičnine bodo učinkovitejše, bolj zelene in predvsem z manj dvornimi dobavitelji. Javni sektor pa bo v celoti prijazneje in ceneje spet v službi državljank in državljanov,” so zapisali na ministrstvu.

STA


Najbolj brano