SD napoveduje ustavno presojo

V SD poudarjajo, da so proti razprodaji državnega premoženja in proti ustanovitvi slabe banke. Po tem, ko je ustavno sodišče že odločilo glede referendumov o državnem holdingu in o slabi banki, pa bodo po novem letu vložili zahtevo za ustavno presojo obeh zakonov, tako o holdingu kot o slabi banki, so povedali danes.

Predsednik SD Igor Lukšič Foto: Tina Kosec
Predsednik SD Igor Lukšič Foto: Tina Kosec

LJUBLJANA>“Socialni demokrati smo proti razprodaji državnega premoženja, proti ustanovitvi slabe banke in proti varčevanju kot edini politiki vlade,” je predsednik SD Igor Lukšič povedal na današnji novinarski konferenci, enako pa je zapisal tudi v pismu predsedniku vlade in SDS Janezu Janši.

V SDS so poudarili, da je “strašenje o razprodaji državnega premoženja povsem brezpredmetno in brez realnih podlag”. Zakon o Slovenskem državnem holdingu omogoča transparentno, pregledno in učinkovito upravljanje z državnim premoženjem, z ustreznim nadzorom v okviru pristojnosti državnega zbora, so pojasnili. Z zakonom o ukrepih za krepitev stabilnosti bank pa bodo na slabo banko prenesena slaba posojila, kar bo po navedbah SDS omogočilo očiščenje bančnih bilanc in možnost za ponovno kreditiranje slovenskega gospodarstva. “Zakon za krepitev stabilnosti bančnega sistema določa tudi kazensko in odškodninsko odgovornost za dajanje nezavarovanih kreditov na podlagi klientelističnih povezav in politično-bančnega 'pajdaštva',” so dodali.

SDS je namreč v začetku decembra pozvala preostale stranke, naj predstavijo svoja stališča do različnih predlogov zakonodaje in ustave, med drugim za reformo političnega sistema, in za dogovor o uresničitvi ukrepov.

SD je za dokapitalizacijo bank v državni lasti

SD je po Lukšičevem opozorilu za čim bolj kakovostno in strokovno upravljanje državnega premoženja. Prav tako so za dokapitalizacijo bank v državni lasti. Postopke za vložitev zahteve za ustavno presojo zakonov tako o holdingu kot o slabi banki so že začeli, je povedal.

Lukšič ob sklepu ustavnega sodišča o referendumu o slabi banki in o holdingu opozarja na odločitev ustavnega sodišča o referendumu o denacionalizaciji v letu 1997. “Takrat je ustavno sodišče onemogočilo referendum o zakonu o denacionalizaciji,” je spomnil Lukšič.

Lukšič: Zdaj gre za zadnjo fazo plenjenja premoženja

“Na Slovenskem se utrjuje močna konservativna struktura. Ta želi, da se okrepi elita, ki ima premoženje in ki ga bo po zakonih o holdingu in o slabi banki še okrepila,” meni. “Tisti z denarjem bodo zdaj pokupili delnice podjetij, ki bodo šla v razprodajo. Ko bodo podjetja prodana, se bodo zelo omastili,” je dejal.

“Zdaj gre za zadnjo fazo plenjenja premoženja,” meni. Vlada, državni zbor in ustavno sodišče so po njegovih besedah “na strani te nesolidarne in nepravične usmeritve”.

Prav tako za SD ni prednostna naloga spreminjanje političnega sistema, kot ga predlaga SDS. “Uvedba takšnega večinskega sistema bi pripeljala do še večje stopnje konzerviranja in zabetoniranja obstoječih razmerij, ne bi pa odprla prostora za nove ideje in za večji pretok idej,” je ocenil.

Pač pa SD pozdravlja, da se je tudi SDS pridružila pobudi za spremembo ureditve referenduma v ustavi. “Postopek dobro teče in upamo, da nam vsem skupaj na tej točki uspe,” navaja Lukšič.

Nujna je še davčna reforma

Prav tako SD veseli, da je SDS ocenila pokojninsko reformo kot prednostno nalogo. Po opozorilu SD pa je nujna še davčna reforma, ki bo odpravila proračunski deficit in obremenila najbogatejše sloje. “Za SD so prioritete kakovostna kultura, javno zdravstvo, javno šolstvo in kakovostna javna uprava v celoti,” je poudaril.

STA


Najbolj brano