S Hrvaško “na višji ravni”

Ob robu slavnostne akademije ob 24. obletnici SDS v Rogaški Slatini je predsednik vlade Janez Janša povedal, da je reševanje vprašanja Ljubljanske banke prestavljeno na višjo raven. Tako je pojasnil umik ministra Erjavca s pogajanj s Hrvaško o Ljubljanski banki.

Janša je svojo potezo z Erjavcem pojasnil ob robu proslave od 24-obletnici SDS v Rogaški Slatini
Janša je svojo potezo z Erjavcem pojasnil ob robu proslave od 24-obletnici SDS v Rogaški Slatini 

ROGAŠKA SLATINA, LJUBLJANA> Premier Janez Janša je v Rogaški Slatini za javnost pojasnil, da sta se s predsednikom hrvaške vlade Zoranom Milanovićem dogovorila za zagotovitev kontinuitete pogajanj, ki so v končnici. Kot je dejal Janša, zdaj ne gre več za raven zunanjih ministrov, gre za raven pooblaščencev predsednikov vlad, ki so seveda lahko ministri, sam pa se je odločil za državnega sekretarja v svojem kabinetu Toneta Kajzerja.

“Zagotoviti kontinuiteto”

“To pa zaradi tega, ker pač Desus napoveduje naslednji teden izstop iz vladne koalicije in glede na to, da je zdaj ta proces v zaključni fazi, želimo enostavno zagotoviti kontinuiteto,” je pojasnil Janša. Prepričan je, da ne gre za odvzem pooblastil zunanjemu ministru Karlu Erjavcu. Kot je dejal, je bil na vsakem pogovoru s hrvaško stranjo deležen vprašanja v zvezi z ministrom Erjavcem. “Glede na to, da ta znan minister vsak dan najavlja, da bo njegova stranka 22. februarja izstopila iz koalicije, je to v teh odnosih seveda moteče. Tisti, ki zapuščajo vlado, so težko kredibilni pogajalci,” je dodal.

Janša je poudaril, da bo vlada delala naprej in naredila vse tisto, kar lahko naredi v tem trenutku, da Slovenije izide iz krize. Dejal je, da se ne ukvarjajo z raznimi špekulacijami, za to so namreč mojstri drugi, in vlada ne nosi odgovornosti za ta položaj. “Tisti, ki so zavrtali luknjo za to vlado, bodo morali zgraditi novo vlado,” je sklenil Janša.

Odmevi doma in na Hrvaškem

Pravnik Rajko Pirnat je v zvezi z Janševim dejanjem dejal, da zakon o vladi ali zakon o državni upravi ne dajeta podlage za odvzem pooblastil, vezanih na funkcijo ministra. Možno je samo, pojasnjuje Pirnat, da predsednik vlade predlaga razrešitev ministra. Vlada kot celota lahko samo sprejema usmeritev za delo ministra, ne moreta pa vlada in premier omejevati ali odvzeti pooblastil ministru, ki so vezana na ministrovo funkcijo, je med drugim pojasnil.

Začasna vodja največje opozicijske stranke PS Alenka Bratušek je potezo premierja Janše označila za “neodgovorno dejanje predsednika vlade, ki ima vsak dan manj legitimnosti.”

Umik Erjavca iz pogajanj seveda odmeva tudi na Hrvaškem, kjer prevladuje mnenje, da bo to ponovno upočasnilo proces. Hrvaški predsednik Ivo Josipović pa je izrazil prepričanje, da bo slovenski parlament še pravočasno ratificiral hrvaško pristopno pogodbo k EU. Glede reševanja vprašanja nekdanje Ljubljanske banke pa je ocenil, da je napovedano srečanje med premierjema obeh držav dober znak. STA, DAVORIN KORON


Najbolj brano