Rusija in Kitajska blokirali načrte za zaščito Antarktike

Načrti za vzpostavitev dveh obsežnih morskih zaščitenih območij na Antarktiki za zaščito naravnega okolja so danes že tretjič padli v vodo, saj sta predloge blokirali Rusija in Kitajska, so sporočili delegati na zasedanju Komisije za ohranitev živih morskih virov na Antarktiki (CCAMLR).

Načrti za vzpostavitev dveh obsežnih morskih zaščitenih območij na Antarktiki za zaščito naravnega okolja so danes že tretjič padli v vodo, saj sta predloge blokirali Rusija in Kitajska Foto: STA
Načrti za vzpostavitev dveh obsežnih morskih zaščitenih območij na Antarktiki za zaščito naravnega okolja so danes že tretjič padli v vodo, saj sta predloge blokirali Rusija in Kitajska Foto: STA

HOBART > Gre že za tretji neuspešni poskus zaščite naravnih območij.

Predlogi za vzpostavitev dveh ogromnih morskih zaščitenih območij so bili tema pogovorov na srečanju CCAMLR v avstralskem Hobartu, na katerem je sodelovalo 24 držav in EU.

A desetdnevni pogovori so se končali neuspešno, saj se države niso uspele dogovoriti o predlogu ZDA in Nove Zelandije o zaščitenem območju v Rossovem morju ter o predlogu Avstralije, Francije in EU o zaščitenem območju na vzhodu Antarktike.

Predlog zaščitenega območja, ki sta ga pripravili ZDA in Nova Zelandija, bi pokril 1,6 milijona kvadratnih kilometrov Rossovega morja, ki leži na tihomorski strani Antarktike. Drugi predlog, ki so ga podprle Avstralija, Francija in EU, pa bi zaščitil 1,9 milijona kvadratnih kilometrov obalnih območij na vzhodu Antarktike, ki leži ob Indijskem oceanu.

“Mednarodna skupnost se je sestala v Hobartu, da bi zaščitila ključne predele Južnega oceana, a se je Rusija odločila, da nasprotuje naporom,” je povedal izvršni podpredsednik ameriške neprofitne organizacije Pew Charitable Trust. Za francosko tiskovno agencijo AFP je ena od uradnih delegacij povedala, da je tudi Kitajska nasprotovala zaščitenemu območju ob vzhodni Antarktiki.

“Pogovori niso uspeli. Rusija in Kitajska sta želeli več podrobnosti in časa,” je povedal neimenovani delegat.

Šlo je za tretji poskus CCAMLR od leta 2012, da se zaščiti območja v Južnem oceanu, za to pa je potrebna podpora vseh 25 članic. Nazadnje so se prizadevanja končala neuspešno julija, ko so ruski predstavniki na srečanju po navedbah organizatorjev podvomili v pravico CCAMLR, da razglasi tovrstno območje. Pogajanja tako sploh niso stekla.

STA


Najbolj brano