Rok za prijavo škode po suši do ponedeljka

Uprava RS za zaščito in reševanje je 13. septembra začela postopek ocenjevanja škode v tekoči kmetijski proizvodnji zaradi posledic suše v letošnjem letu. Kmetje, ki ocenjujejo, da so utrpeli večjo škodo v suši, morajo vloge na ustreznih obrazcih vložiti najpozneje do 30. septembra na občine, kjer imajo njive s pridelki, ki jih je prizadela suša.

Kmetje, ki ocenjujejo, da so utrpeli večjo škodo v suši, morajo vloge na ustreznih obrazcih vložiti najpozneje do 30. septembra na občine, kjer imajo njive s pridelki, ki jih je prizadela suša Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Kmetje, ki ocenjujejo, da so utrpeli večjo škodo v suši, morajo vloge na ustreznih obrazcih vložiti najpozneje do 30. septembra na občine, kjer imajo njive s pridelki, ki jih je prizadela suša Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > V kolikor imajo kmetje prizadete kulture v različnih občinah, morajo vloge oddati v vsako občino posebej.

Na podlagi ugotovljene škode so do državne pomoči upravičeni le nosilci kmetijskega gospodarstva z urejeno identifikacijsko številko gospodarstva in usklajeno grafično enoto rabe zemljišč kmetijskih gospodarstev.

Za dodatne informacije se lahko oškodovanci obrnejo na pristojnega kmetijskega svetovalca.

Škoda zaradi letošnje suše je presegla tri promile državnih prihodkov, zaradi česar je bila tudi razglašena naravna nesreča. Pomanjkanje zalog vode v podtalnici se je v Sloveniji letos sprva pokazalo junija, vrhunec pa je doseglo avgusta. Največ škode so povzročile rekordno visoke temperature zraka konec julija in v začetku avgusta.

STA


Najbolj brano