Rešitev iz politične krize bo danes iskal sredinski trojček

Poskusi reševanja vladne krize so spet povezali tako imenovani sredinski trojček, DL, Desus in SLS. V zadnjem času s pogovori za oblikovanje projektne vlade poskuša PS, vendar za zdaj brez konkretnih dogovorov. Stranke se strinjajo, da je rešitev treba poiskati, medtem ko si DL želi, da bi se morebitna nova vlada gradila iz sredinskega trojčka.

DL si želi, da bi se morebitna nova vlada gradila iz sredinskega trojčka (DL, Desus in SLS) Foto: STA
DL si želi, da bi se morebitna nova vlada gradila iz sredinskega trojčka (DL, Desus in SLS) Foto: STA

LJUBLJANA> Trenutno potekajo intenzivni pogovori o tem, ali bi bilo v DZ mogoče izglasovati konstruktivno nezaupnico, je povedal predsednik Desus Karl Erjavec pred sestankom t. i. sredinskega trojčka. Glede imena morebitnega mandatarja se po njegovih besedah še usklajujejo, želijo pa si, da bi o nezaupnici odločali na prvi naslednji redni seji DZ.

Erjavec je pred sestankom s predsednikom DL Gregorjem Virantom in predsednikom SLS Radovanom Žerjavom pojasnil, da v tem trenutku potekajo pogovori o tem, ali je zadostno število strank v parlamentu, ki bi podprle konstruktivno nezaupnico. “Glede na pogovore se mi zdi, da bi lahko sestavili tako podporo, ki bi omogočala izglasovanje konstruktivne nezaupnice,” je dejal.

Signali iz strank nakazujejo na vse večjo pripravljenost za novo vlado, po neuradnih informacijah pa naj bi že potekali tudi pogovori z morebitnimi kandidati za novega mandatarja. Začasna vodja PS Alenka Bratušek je v pogovoru za Delo poleg Janeza Potočnika omenila še Stojana Petriča. Ocenila je, da se stranke lahko o novi vladi dogovorijo v mesecu ali dveh.

Vendar v DL so medtem predlagali, da vajeti oblikovanja nove vlade, če se bo gradila, prevzame sredinski trojček. Svet Desus je vodstvu stranke v torek dal pooblastila za sodelovanje pri oblikovanju konstruktivne nezaupnice vladi ter oblikovanju rešitev izhoda iz politične krize. Tudi v SLS so pripravljeni na iskanje rešitev, saj menijo, da skrivanje “v bunkerjih” ne bo prineslo rezultata.

Bratuškova se na izjave Viranta glede oblikovanja vlade v sredo ni odzvala. V prvem krogu pogovorov za tako imenovano projektno vlado se je pogovarjala tudi s SD, vendar naj bi pogovori s to stranko obstali, zlasti po izjavah predsednika Igorja Lukšiča. Po pogovorih, na katerih njega ni bilo, je namreč ocenil, da “na tej ravni ni vode v bazenu”. Lukšič se zavzema za predčasne volitve.

Največja ovira za oblikovanje nove vlade s PS je za vse potencialne partnerice status zamrznjenega predsednika Zorana Jankovića, ki ga, podobno kot premierja Janeza Janšo, bremenijo ugotovitve protikorupcijske komisije.

STA


Najbolj brano