Rektorji pozivajo k tehtnemu premisleku

Rektorji slovenskih javnih univerz so na današnji seji Rektorske konference RS ponovno opozorili, da načrtovani novi finančni rezi v visoko šolstvo niso vzdržni. “Apelirali bomo na to, da vlada in parlament dobro premislita, preden še globlje zarežeta v visoko šolstvo in znanost,” je dejal predsedujoči, rektor Univerze v Mariboru Danijel Rebolj.

Rektorji slovenskih javnih univerz so na današnji seji Rektorske konference RS ponovno opozorili, da načrtovani novi finančni rezi v visoko šolstvo niso vzdržni
Rektorji slovenskih javnih univerz so na današnji seji Rektorske konference RS ponovno opozorili, da načrtovani novi finančni rezi v visoko šolstvo niso vzdržni 

MARIBOR> Rektorji so danes najprej razpravljali o predlogu sprememb zakona o visokem šolstvu ter o lastnih izhodiščih za novo visokošolsko zakonodajo. Pri tem naj bi se po besedah Danijela Rebolja zgledovali po ureditvi v sosednji Avstriji, ki jim jo je danes v predavanju na mariborski univerzi predstavil rektor Tehniške univerze v Gradcu Harald Kainz.

Niso se mogli izogniti tudi predlogom državnega proračuna za leti 2013 in 2014. “Tudi današnja predstavitev in stališča rektorja Kainza so nas utrdili v prepričanju, da dodatnih 8-odstotnih rezov v visoko šolstvo, ki so bili predvideni v uredbi o financiranju študijskih programov, v danih zakonskih okvirih ne moremo izvesti,” je povedal Rebolj.

Ponovil je, da so univerze pripravljene varčevati, a za to potrebujejo več časa. “Mi vemo, kaj je potrebno narediti, da bi se univerze bolje razvile in postale boljše, a ne v takšnih pogojih, v kakršnih smo, zagotovo pa ne v tako kratkem času, kot nam je na razpolago.” Rebolj je pojasnil, da so univerze pri svojem delu vezane z zakonodajo, zato ne morejo kar naenkrat črtati študijskih programov, ampak morajo to narediti postopno, da omogočijo vsakemu posamezniku zaključek študija.

Rektorji so se na današnjem sestanku v Mariboru dotaknili tudi predlogov glede ustanavljanja novih univerz v Sloveniji. “Nimamo nič proti ustanavljanju privatnih univerz, ki se financirajo iz privatnih sredstev. Zagotovo pa imamo veliko proti temu, da bi se sploh v teh časih že tako malo sredstev za visoko šolstvo drobilo še bolj. Zagotovo smo proti ustanavljanju novih javnih univerz,” je povedal Rebolj.

STA


Najbolj brano