Rehn: V Sloveniji so potrebni nadaljnji ukrepi

Slovenija se odločno spopada s presežnimi makroekonomskimi neravnovesji, a kljub temu se še vedno sooča z velikimi tveganji, zato je potrebno nadaljnje ukrepanje, je poudaril evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn ob predstavitvi priporočil za proračunsko in reformno ukrepanje.

Slovenija se odločno spopada s presežnimi makroekonomskimi neravnovesji, a kljub temu se še vedno sooča z velikimi tveganji, zato je potrebno nadaljnje ukrepanje, je poudaril evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn ob predstavitvi Foto: Thierry Monasse
Slovenija se odločno spopada s presežnimi makroekonomskimi neravnovesji, a kljub temu se še vedno sooča z velikimi tveganji, zato je potrebno nadaljnje ukrepanje, je poudaril evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn ob predstavitvi Foto: Thierry Monasse

BRUSELJ > Olli Rehn je izpostavil potrebo po nadaljnjemu ukrepanju za odpravo presežnega primanjkljaja in zagotovitev vzdržnosti javnega dolga, pri soočanju z izzivi v bančnem in korporativnem sektorju ter za izboljšanje upravljanja podjetij v državni lasti.

V odgovoru na vprašanje, ali ga skrbi, da priporočila zaradi političnih razmer v državi ne bodo izpolnjena, pa je Rehn izpostavil, da spoštuje načelo in prakso demokratične politike, a da ga obenem skrbi gospodarska vzdržnost Slovenije, zaradi slovenskih državljanov, zato je resnično pomembno, da se bodo oblasti sposobne učinkovito spopasti z izzivi, izpostavljenimi v priporočilih.

Ker so Slovenija, Italija in Hrvaška, ki se soočajo s presežnimi gospodarskimi neravnovesji, v svojih reformnih načrtih ustrezno naslovile glavne izzive, ki jih je komisija izpostavila v marčnem poročilu, ne predlagamo postopka zaradi presežnih neravnovesij, bomo pa vsekakor izvajanje današnjih podrobnih priporočil pozorno spremljali, je še pojasnil Rehn.

Slovenija je edina, ki se po presoji komisije že drugo leto zapored sooča s presežnimi gospodarskimi neravnovesji. Lani je namreč Bruselj presežna neravnovesja ugotovil v Sloveniji in Španiji, letos v Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem.

Napredek v Sloveniji in Španiji pri soočanju s presežnimi makroekonomskimi neravnovesji je sicer “zelo spodbuden”, je še izpostavil komisar.

Tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je opozoril, da bodo še posebej pozorno spremljali osem držav, ki so dobile zelo podrobna priporočila: Slovenijo, Francijo, Italijo, Irsko, Portugalsko, Hrvaško, Madžarsko in Španijo.

STA


Najbolj brano