Recesija sili državo k varčevanju

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) se zmanjšuje že nekaj zaporednih četrtletij, kar pomeni, da je slovensko gospodarstvo uradno spet v recesiji. Ta klavrni podatek, ki ga je včeraj objavil državni statistični urad, je bil za finančnega ministra Janeza Šušteršiča negativno presenečenje.

Janez Šušteršič: “Če želimo izpeljati konsolidacijo javnih financ, je treba dokapitalizacijo NLB izpeljati brez javnih sredstev.”
Janez Šušteršič: “Če želimo izpeljati konsolidacijo javnih financ, je treba dokapitalizacijo NLB izpeljati brez javnih sredstev.”  

LJUBLJANA> Nižanje javne porabe je zaradi tega postalo še nujnejša naloga vlade.

Statistiki recesijo opredelijo kot dve zaporedni četrtletji zmanjševanja gospodarske aktivnosti. V zadnjem četrtletju lanskega leta se je obseg gospodarske aktivnosti na letni ravni realno zmanjšal za 2,8 odstotka, potem ko je v tretjem četrtletju upadel za pol odstotka.

Obseg BDP Slovenije se je leta 2011 po prvih ocenah statističnega urada realno zmanjšal za 0,2 odstotka.

Manjše trošenje

Na gospodarsko rast je v zadnjem četrtletju lanskega leta sicer ugodno vplivalo zunanje povpraševanje, a tudi to je čedalje šibkejše. Izrazito se je zmanjšalo tudi domače trošenje. Izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo so bili manjši za 1,8 odstotka, izdatki države za končno potrošnjo so se zmanjšali za 2,6 odstotka, investicijsko trošenje pa je bilo manjše za 12,3 odstotka.

Ponoven zdrs slovenskega gospodarstva v recesijo je bil po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pričakovan, predvsem zaradi ogromnega padca investicij v gradbeništvu. V GZS zato opozarjajo na velik pomen internacionalizacije, predvsem iskanja poslov na trgih izven EU, ter nujnost sprejetja ukrepov za zagon investicij in gradbeništva.

Vlada še bolj išče prihranke

Včeraj objavljene številke pa so negativno presenetile finančnega ministra Janeza Šušteršiča, saj je glede na napovedi Umarja pričakoval rast BDP. “Nas je pa to utrdilo v prepričanju, da je treba tem gospodarskim zmožnostim prilagoditi strukturo in višino javne porabe,” je po seji vlade dejal Šušteršič.

Na seji vlade je bila namreč glavnina pozornosti namenjena pripravi rebalansa proračuna, v katerem želi vlada proračunski primanjkljaj omejiti na tri odstotke BDP.

V proračun za 2012 naj bi se nateklo 7,8 milijarde evrov, proračunski odhodki pa naj bi znašali 8,9 milijarde evrov, torej 450 milijonov evrov manj kot lani.

Ocena na prihodkovni strani je zelo previdna in upošteva tudi rezervo za morebitno nadaljnje poslabšanje gospodarskih razmer, je pojasnil minister.

Za znižanje javne porabe je vlada včeraj sprejela več ukrepov, usmerjenih v notranje varčevanje države. Šušteršič je pri višini odhodkov za pokojnine, plače javnih uslužbencev in socialne transferjev izpostavil, da pričakuje nadaljevanje zamrznitve rasti teh izdatkov tudi v drugi polovici letošnjega leta. NR


Najbolj brano