Raziskava: Povprečen član uprave v Sloveniji brez mednarodnih izkušenj

Povprečen član uprave v Sloveniji je moški v poznih štiridesetih, ki ima diplomo iz ekonomije, prava ali inženirskih znanosti, nima mednarodne izobrazbe niti mednarodnih delovnih izkušenj, kaže raziskava AT Kearney. Iz raziskave tudi izhaja, da raznolikosti v upravah pri nas skoraj ni, malo je žensk in skoraj ni tujcev.

 Foto: Arhiv Pn
Foto: Arhiv Pn

LJUBLJANA> Kot je razbrati iz raziskave podjetja AT Kearney, ki je bila ta teden predstavljena na konferenci Združenja nadzornikov Slovenije o korporativnem upravljanju, ima kar 43 odstotkov članov uprav v Sloveniji med 41 in 50 let. Nad 61 let ima le tri odstotke članov uprav, mlajših od 41 pa 22 odstotkov.

Mediji so sektor, za katerega je značilno, da imajo najmlajše člane uprav. Imajo pa ti v primerjavi s člani uprav v ostalih sektorjih daleč najkrajši staž. Najdaljši staž beležijo člani uprav v sektorjih turizem in proizvodnja, sledita pa prevoz in finančni sektor.

AT Kearney je v raziskavo, ki zajema obdobje v letošnjem juliju in avgustu, zajel 61 slovenskih podjetij, ki kotirajo na Ljubljanski borzi in 163 članov uprav, za primerjavo pa je izbral 10 vodilnih evropskih podjetij z dvotirnim sistemom upravljanja.

Med člani uprav v Sloveniji je le 21 odstotkov žensk, medtem ko je ženskih predsednic uprave le 10 odstotkov. V državnih podjetjih ni nobene ženske predsednice uprave, izhaja iz raziskave. Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav to ugotovitev težko komentira, poudarja pa, da mora biti vodilo pri imenovanjih znanje in sposobnost.

"Rezultati morajo biti tisti, na podlagi katerih se koga zamenja ali pa tudi ne; vse ostalo se mi zdi nepomembno," je rezultate raziskave podjetja AT Kearney v četrtek po seji vlade komentiral Žerjav, ki sicer meni, da glede na poslovanje in donos na kapital v državnih družbah korporacijsko upravljanje zagotovo ni bilo optimalno.

Malo žensk med odločevalci

V primerjavi z nekaterimi evropskimi podjetji (v raziskavo so bila za primerjavo zajeta podjetja Volkswagen, Eon, ING, Daimler, Allianz, Siemens, Basf, BMW, Metro Group in Munich Re) in državami EU ima Slovenija tudi višji odstotek podjetij, v katerih med člani uprave ni ženskih predstavnic. Ta znaša 59 odstotkov, v izbranih evropskih podjetjih 40 odstotkov, v EU pa 10 odstotkov.

Pri imenovanju in pri hitrosti napredovanja članov uprav v Sloveniji mednarodne izkušnje ne igrajo vloge. Mednarodne izkušnje ima namreč le 21 odstotkov vseh slovenskih članov uprav.

Slovenci premalo izobraženi

Le 27 odstotkov članov uprav v slovenskih podjetjih ima magisterij ali doktorat. Z diplomo se lahko pohvali 44 odstotkov članov uprav, z magisterijem 23 odstotkov, z doktoratom pa zgolj štirje odstotki članov uprav. Prevladujoče področje študija članov uprav je ekonomija, sledita pravo in tehnične znanosti.

Člani uprav tujih referenčnih podjetij imajo v primerjavi s slovenskimi višjo izobrazbo in več mednarodnih izkušenj. Tako je za člane uprav tujih podjetij 2,6-krat bolj možno, da bodo imeli mednarodne izkušnje (mednarodne izkušnje v Sloveniji ima le 21 odstotkov članov uprav). Najpogostejša stopnja izobrazbe med člani uprav tujih podjetij je doktorat, ki ga ima 49 odstotkov članov uprav.

STA


Najbolj brano