Ravnatelji in ministrstvo zadržani do šolske medicinske sestre

Na ministrstvu za zdravje se strinjajo z argumenti, s katerimi strokovni delavci v zdravstvu utemeljujejo potrebo po uvedbi šolske medicinske sestre v vzgojno-varstvene in izobraževalne institucije v Sloveniji, a javnofinančno stanje države takšnih ukrepov ne dopušča, so zapisali. Podobno so se odzvali tudi v združenju ravnateljic in ravnateljev.

Na ministrstvu za zdravje se strinjajo z argumenti, s katerimi strokovni delavci v zdravstvu utemeljujejo potrebo po uvedbi šolske medicinske sestre v vzgojno-varstvene in izobraževalne institucije v Sloveniji, a javnofinančno stanje države takšnih Foto: Bkk
Na ministrstvu za zdravje se strinjajo z argumenti, s katerimi strokovni delavci v zdravstvu utemeljujejo potrebo po uvedbi šolske medicinske sestre v vzgojno-varstvene in izobraževalne institucije v Sloveniji, a javnofinančno stanje države takšnih Foto: Bkk

LJUBLJANA > Uvedbo šolske medicinske sestre predlaga Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov. Menijo, da so otroci, šolarji in študenti ranljivi del populacije, ki mu v Evropi in drugod po svetu namenjajo posebno skrb.

“V vzgojno-izobraževalnih ustanovah se pojavljajo številne zdravstvene težave in potrebe otrok in mladostnikov, s katerimi se soočajo učitelji in drugi strokovni delavci posamezne ustanove, ki pa zato niso usposobljeni,” so zapisali v zbornici oziroma zvezi.

Pobudo je zbornica posredovala ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, ministrstvu za zdravje, Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje.

Na ministrstvu za zdravje se argumentom zbornice pridružujejo, vendar bi uvedba medicinske sestre vzgojno-varstvene in izobraževalne institucije po Sloveniji pomenila dodatno finančno obremenitev proračunskih postavk ministrstva za izobraževanje ali zavoda za zdravstveno zavarovanje. “Trenutno javnofinančno stanje v Sloveniji žal ne dopušča uvedbe ukrepov, ki bi imeli učinek dodatnega obremenjevanja poslovanja zavoda ali državnega proračuna,” so zapisali.

Predlog večinsko podpirajo tudi v Združenju ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije. Po besedah predsednika združenja Milana Rejca največjo težavo vidijo v načinu in mestu zaposlitve, saj je zaposlovanje v javnem sektorju zaprto.

STA


Najbolj brano