Računajo na Avstrijce in Nemce

Avstrijski in srednjeevropski turistični borzi, ki še danes poteka na Dunaju, Slovenija daje sredozemski pridih. Dobro pripravljena slovenska predstavitev je naletela na ugoden odmev in zanimanje agentov z vsega sveta.

Jan Ciglenečki, Maja Pak, Jadran Furlanič in Janez Jager (z leve) v kavarni Caffé Piran, ki so jo na dunajskem sejmišču za dva dni  postavili hoteli  LifeClass Foto: Sašo Dravinec
Jan Ciglenečki, Maja Pak, Jadran Furlanič in Janez Jager (z leve) v kavarni Caffé Piran, ki so jo na dunajskem sejmišču za dva dni postavili hoteli LifeClass Foto: Sašo Dravinec

DUNAJ> Srednjeevropsko turistično borzo preveva optimizem, ki ga udeleženci iz Avstrije in njenih sosed Slovenije, Madžarske, Češke in Slovaške, utemeljujejo z ugodnimi kazalniki in poslovnimi rezultati v lanskem letu. “Turizem je okreval hitreje od drugih gospodarskih panog,” je poudarila direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak, ko je predstavljala podatke za lansko leto, v katerem je v Slovenijo prišlo za dobro desetino več tujih turistov, rasel je tudi domači turistični obisk.

Kriza turizma seveda ni obšla, pa je poudarila gostiteljica, Petra Stolba, izvršna direktorica avstrijske turistične direkcije: “Opažamo odločitev za več kratkih potovanj, na katerih ljudje bolj previdno trošijo.”

Visok status Slovenije

Slovenija se na Dunaju, kjer je več kot 800 turističnih agentov iz 48 držav z vsega sveta, predstavlja z dvema pomembnima segmentoma ponudbe: z zdraviliškim in obmorskim turizmom ter z lično kavarnico Caffé Piran. “Sami takšne predstavitve ne moremo pripraviti, zato smo zadovoljni, da nas je svetovna turistična velesila Avstrija povabila kot partnerja,” je povedal Jadran Furlanič, direktor Turističnega združenja Portorož. Visok status slovenskim kolegom je Petra Stolba izkazala na svečani večerji v dunajskem rotovžu, saj je našo delegacijo na čelu z Majo Pak povabila k svoji mizi.

Avstrijci in Nemci namesto Italijanov

Janez Jager, izvršni direktor za trženje v portoroških hotelih LifeClass, je odločitev za intenzivnejše nastopanje v Avstriji in Nemčiji utemeljil z dejstvom, da kriza teh držav ni prizadela v tolikšni meri kot Slovenijo in Italijo. “Imamo zanimiv produkt, dobro kulinarično ponudbo in blizu smo,” je ocenil prednosti destinacije Portorož-Piran. Pravi, da je pomembno utrjevanje prepoznavnosti, za kar je dunajsko poslovno srečanje odlična priložnost.

“Na krajše počitnice se bodo Avstrijci in Bavarci odpravljali z avtomobilom, kar je še en argument v prid Sloveniji,” pravi Jan Ciglenečki, ki vodi predstavništvo STO na Dunaju. “Avstrijci iščejo celovita doživetja. Zanje sta zelo pomembna pohodništvo in kolesarjenje, vse pogostejši motiv za potovanja pa je gastronomija,” pojasni.

Izhodišče za srednjo Evropo

Lani so v piranski občini zabeležili približno sedem odstotni upad obiska italijanskih gostov. Vrzel so v dobršni meri zapolnili s turisti iz Avstrije in Nemčije, zato letos še bolj intenzivno nastopajo na predstavitvah na germanskem govornem območju, saj si obetajo rast prihodov gostov. Na Dunaju pa so stkali tudi vrsto stikov z agenti iz bolj oddaljenih držav. Za “nove” turiste - najhitreje rastoči potovalni trgi so Indija, Kitajska, Rusija, Brazilija in Koreja - pa utegne biti po mnenju Maje Pak Slovenija zanimiva kot odlično izhodišče za raziskovanje srednje Evrope.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano