Prvi ukrepi proti fiktivnim vpisom

Z novelo zakona o višjem strokovnem izobraževanju, nedavno sprejeto na vladi, je minister za izobraževanje Jernej Pikalo danes napovedal začetek boja proti fiktivnim vpisom. K temu naj bi pripomogle tudi spremembe srednješolske zakonodaje, med aktualnimi visokošolskimi temami pa je minister omenil še spremembe zakona o visokem šolstvu.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

LJUBLJANA > Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je na današnji novinarski konferenci poudaril, da se s predlagano novelo zakona o višjem strokovnem izobraževanju začenja proces omejevanja fiktivnih vpisov. “Ti so velik problem, ker se že ob tako omejenih davkoplačevalskih sredstvih, ti neprimerno in nenamensko trošijo,” pravi minister. Zato je prepričan, da morajo “vse, kar se dogaja s fiktivnimi vpisi, zajeziti”.

Prvi korak so tako na ministrstvu po njegovih besedah storili pri višjem strokovnem izobraževanju. S spremembami naj bi se zmanjšale možnosti zlorabe pravic, povezane s statusom, tako da se pravica do rednega višješolskega študija omejuje za študente, ki so bili že tri leta vpisani v visokošolskem izobraževanju, je pojasnil minister.

Enotna evidenca študentov

Kar zadeva fiktivne vpise, pa je minister izpostavil eVŠ (enotna evidenca študentov), ki letos po Pikalovih besedah prvič zares dobro deluje, zato je lahko v vsakem trenutku znano, koliko študentov je vpisanih.

Na današnji dan je vpisanih 20.754 študentov, je dejal in dodal, da to ni končno stanje, ker potekajo vpisi tretjega roka.

V boju proti fiktivnim vpisom je minister omenil še spremembe srednješolske zakonodaje, ki jih ravno tako načrtujejo. Sedanja zakonodaja omogoča, da se je mogoče tudi po končani fakulteti vpisati nazaj na srednjo šolo, kar je po mnenju Pikala popolnoma nesprejemljivo.

V nadaljevanju se je Pikalo dotaknil priprave sprememb zakona o visokem šolstvu in poudaril, da delovno skupino čaka še en krog pogajanj, nato bodo spremembe šle v javno razpravo, predvidoma čez en mesec. Kot je razložil, je cilj zakona stabilnejše in dolgoročnejše financiranje visokega šolstva, v tem okviru pa načrtujejo štiri stebre.

Spremembe pri akreditacijah

Eden je temeljni, v katerega se bo stekala večina denarja. Sledi razvojni steber (skupne razvojne naloge celotnega visokošolskega prostora) in raziskovalni steber (s ciljem, da univerze postanejo pomembne raziskovalne inštitucije). Četrti steber pa Pikalo imenuje kar steber inovacij, kjer bi univerze spodbujali k pridobivanju donatorskega denarja.

Nadaljnja ključna sprememba za doseganje večje kakovosti v visokem šolstvu je pri Nacionalni agenciji RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis) oziroma prehod na institucionalni način akreditacij. “S tem bomo visokošolskim zavodom dali več avtonomije zato, da se bodo lahko prilagajali potrebam iz okolja,” poudarja minister.

“Vse skupaj želimo, da gre v smeri večje kakovosti,” je zatrdil in dodal, da ne gre za zmanjševanje števila visokošolskih zavodov in njihovih programov.

STA


Najbolj brano