Proti nepremičninskemu davku zbrali več kot 75.000 podpisov

Prvak SLS Franc Bogovič je ob začetku redne novembrske seje v DZ povedal, da so pobudniki peticije proti davku na nepremičnine zbrali že več kot 75.000 podpisov.

 Prvak SLS Franc Bogovič je ob povedal, da so pobudniki peticije proti davku na nepremičnine zbrali že več kot  75.000 podpisov Foto: STA
Prvak SLS Franc Bogovič je ob povedal, da so pobudniki peticije proti davku na nepremičnine zbrali že več kot 75.000 podpisov Foto: STA

LJUBLJANA > Ob tem je Franc Bogovič izrazil razočaranje, da vlada ni prisluhnila ljudem in da podpisnikom pred sprejemom zakona o davku ni zagotovila potrebnih pojasnil.

Kot je v okviru poslanskega vprašanja premierki Alenki Bratušek spomnil Bogovič, pobudniki peticije niso nasprotovali uveljavitvi davka, temveč so se zgolj zavzeli za širšo razpravo o njem oz. njegovo uveljavitev s 1. januarjem 2015.

Pod peticijo zoper privatizacijo vodnih virov v EU je bilo letos po njegovih besedah zbranih 1,5 milijona podpisov, kar je preračunano glede na delež prebivalstva 12-krat manj kot pod peticijo o davku na nepremičnine. A Evropska komisija je tedaj zmogla toliko demokratičnosti, da je ustavila postopke, slovenska vlada pa se je odločila, da ne bo komunicirala z javnostjo, je bil oster.

Bogovič je menil še, da je vrednotenje nepremičnin krivično in da to, da postopek ne omogoča pritožbe, “na nek način” predstavlja kršenje ustave. Ponovil je, da bo “davek na poštenje” oziroma “davek na pridnost” prizadel različne skupine, med njimi upokojence, delavce z nizkimi dohodki, obrtnike, kmete in druge.

Bratuškova je vse očitke zavrnila. Spomnila je, da se je sestala s predstavniki različnih skupin. Ocenila je tudi, da jih v SLS bolj kot stiske prizadetih skrbijo župani iz vrst njihove stranke, ki jim zdajšnja ureditev omogoča “bistveno manj” transparentno delovanje, kot jim ga bo nova. Zatrdila je, da je davek pravičen, saj da bo bolj obremenil tiste, ki imajo več.

Pobudniki in prvi podpisniki peticije poleg Bogoviča so predsednik Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh, predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič, predsednik Slovenske kmečke zveze pri SLS Stane Klemenčič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk, predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smerdelj, predsednik iniciativnega odbora in župan Občine Litija Franc Rokavec, sopobudnik Civilne družbe za pravično Slovenijo Mitja Štular, podpredsednica Zveze sindikatov upokojencev Slovenije Justina Pančur, predsednik Liberalne gospodarske stranke Alojz Kovšca in predsednik Zveze lastnikov gozdov Slovenije Andrej Berdajs.

Podpise zbirajo od 4. novembra, DZ pa je zakon sprejel minuli četrtek.

STA


Najbolj brano