Proti Thalerju vložili zahtevo za preiskavo

Specializirano državno tožilstvo je na okrožno sodišče v Ljubljani v torek vložilo zahtevo za preiskavo v primeru nekdanjega evropskega poslanca Zorana Thalerja, ki je osumljen sprejemanja podkupnine v zameno za vložitev dopolnil k zakonodaji EU, danes piše Dnevnik.

Tožilstvo  je na okrožno sodišče v Ljubljani vložilo zahtevo za preiskavo v primeru nekdanjega evropskega poslanca Zorana Thalerja Foto: STA
Tožilstvo je na okrožno sodišče v Ljubljani vložilo zahtevo za preiskavo v primeru nekdanjega evropskega poslanca Zorana Thalerja Foto: STA

LJUBLJANA> Kot poroča časnik, se zahteva za preiskavo nanaša na kaznivo dejanje po 2. odstavku 261. člena kazenskega zakonika, ki govori o jemanju podkupnine ter predvideva kaznovanje z zaporom od enega do osmih let ter denarno kaznijo.

Zoran Thaler je glede dejstva, da je tožilstvo vložilo šele zahtevo za preiskavo, v sredo za Dnevnik poudaril, da “bi moral biti pravni epilog tako preprostega primera hiter in pravičen, tako pa smo po 17 mesecih šele tu”. Dejal je še, da upa na hitro in pošteno odločitev sodišča.

NPU je kazensko ovadbo podal maja

Njegov odvetnik Boštjan Penko razvoja dogodkov medtem ni želel komentirati. Dejal je, da bo počakal na uradno vabilo na zaslišanje s strani sodišča. Na vprašanje časnika, kdaj bi lahko do zaslišanja prišlo, pa je odgovoril, da ne ve, “to je lahko čez pol leta ali čez dva meseca”.

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je proti Thalerju konec maja podal kazensko ovadbo na specializirano državno tožilstvo v Ljubljani.

Penko je takrat med drugim poudaril, da pri Thalerjevem ravnanju niso bila podana vsa zakonska znamenja očitanega mu kaznivega dejanja - še posebej ne, če se kazenska ovadba opira na posnetke novinarjev britanskega Sunday Timesa pod krinko, kar ni le nezakonito, temveč je to kaznivo dejanje samo po sebi.

Olaf ni našel dokazov o nepravilnostih

Evropski urad za boj proti goljufijam (Olaf) v okviru preiskave primera Thalerja ni našel dokazov o nepravilnostih, na podlagi katerih bi lahko uvedli disciplinski ali kazenski postopek. Preiskavo je Olaf zaključil 22. decembra lani.

Vpletenosti v afero jemanja podkupnin v zameno za vložitev dopolnil k evropski zakonodaji so bili poleg Thalerja osumljeni še trije evropski poslanci - Avstrijec Ernst Strasser, Romun Adrian Severin in Španec Pablo Zalba Bidegain.

Španec in Romun še vedno sedita v Evropskem parlamentu, medtem ko sta Thaler in Strasser takoj odstopila. Slednji, sicer nekdanji avstrijski notranji minister, je bil nedavno obtožen sprejemanja podkupnin, čeprav tudi on očitke zanika. Če bo spoznan za krivega, mu grozi do deset let zapora.

STA


Najbolj brano