Protesti v Egiptu se nadaljujejo

V Egiptu so se protesti proti predsedniku Hosniju Mubaraku nadaljevali tudi po njegovem govoru, ko so pozivi k njegovemu odstopu postali še glasnejši. V središču Aleksandrije je prišlo do manjših izgredov med nasprotniki in pristaši Mubaraka. Okoli 2000 Mubarakovih pristašev se je zbralo tudi na ulicah egiptovske prestolnice Kairo.

Predsednik Egipta Hosni Mubarak je včeraj spregovoril na egiptovski televiziji. Foto: Reuters
Predsednik Egipta Hosni Mubarak je včeraj spregovoril na egiptovski televiziji. Foto: Reuters

KAIRO, ALEKSANDRIJA> Mubarak je v torek zvečer sporočil, da ne bo več kandidiral na jesenskih predsedniških volitvah, preostanek svojega mandata pa želi izkoristiti za miren prenos oblasti. Ta napoved ni zadovoljila opozicijske Muslimanske bratovščine, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Protesti se bodo nadaljevali

Tiskovni predstavnik Muslimanske bratovščine Mohamed Muri je ocenil, da Mubarak ni izpolnil nobene od zahtev egiptovskega ljudstva. Prav tako do Mubarakovih koncesij prihaja prepozno. Hkrati so iz Muslimanske bratovščine sporočili, da se bodo protesti nadaljevali vse do izpolnitve zahtev, posebej zahteve po odstopu Mubaraka.

El Baradej nad govorom razočaran

Poleg nekdanjega generalnega sekretarja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohameda El Baradeja, ki je izrazil razočaranje nad Mubarakovim govorom, se je oglasil tudi generalni sekretar Arabske lige Amr Musa. Za ameriško televizijsko mrežo CNN je Musa izjavil, da bi bilo treba podrobno proučiti Mubarakovo ponudbo.

Mubarakov namestnik navezal stik z opozicijo

Tik pred Mubarakovim govorom je njegov namestnik Omar Sulejman navezal prvi stik z opozicijo. Po poročanju televizijske postaje Al Arabija so iz Sulejmanove pisarne poklicali predstavnike protestnih skupin na trgu Tahrir.

Opozicija zahteva odstop Mubaraka

V Kairu so se sicer predstavniki vseh večjih opozicijskih skupin in gibanj v torek dogovorili za enoten nastop; zahtevajo odstop Mubaraka, vlado narodne enotnosti in razpustitev obeh domov egiptovskega parlamenta ter regionalnih parlamentov. Prav tako naj bi delovna skupina pripravila novo egiptovsko ustavo.

Mubarak sporočil, da ne bo več kandidiral

Včeraj je sicer predsednik Hosni Mubarak v govoru na egiptovski televiziji sporočil, da se na septembrskih volitvah ne bo potegoval za nov predsedniški mandat. Prav tako je napovedal, da bo prihodnje mesece do izteka mandata posvetil mirnemu prenosu oblasti.

“Ne bom kandidiral za nov mandat. Nikoli nisem nameraval kandidirati za še en mandat,” je v nagovoru narodu dejal Mubarak. To je bil šele njegov drugi nastop na televiziji, odkar so državo minuli teden zajeli množični protesti, na katerih ljudstvo zahteva, da 82-letni predsednik po 30 letih odide z oblasti.

V govoru je Mubarak napovedal še rahljanje strogih pravil, ki zadevajo kandidature na volitvah, izrazil pa je tudi upanje, da bo nova egiptovska vlada izpolnila pričakovanja ljudi, predvsem kar zadeva socialne reforme in zagotovitev dela.

Manipulacija političnih sil?

Sicer pa je v govoru tudi okrcal protestnike. Kot je dejal, so se protesti začeli zakonito, a so jih nato “zmanipulirale politične sile”, kar da je vodilo v grožnjo varnosti države, poročajo tuje tiskovne agencije.

“Dogodki minulih dni od nas zahtevajo, da izberemo med kaosom in stabilnostjo,” je poudaril. Pri tem pa je izključil možnost, da bi odšel v izgnanstvo. “V tej državi bom umrl,” je dejal.

O Mubaraku bo sodila zgodovina

Egiptovski predsednik je ob tem še dodal, da je od nekdaj skušal le služiti narodu in ščititi državo. Kot je dejal, je ponosen, da je služil Egiptu, o njegovi vlogi pa da bo sodila zgodovina. Govor je zaključil z besedami, naj Bog varuje to državo in ta narod.

Mubarakov govor je spremljala tudi množica protestnikov, ki so se ves dan zbirali trgu Tahrir, njihovo število pa je po ocenah varnostnih virov doseglo milijon. Ko je Mubarak govor končal, so se na trgu zaslišali vzkliki veselja, pa čeprav protestniki sicer zahtevajo Mubarakov takojšen sestop z oblasti. STA


Najbolj brano