Program stabilnosti: Prihranili naj bi 716,5 milijona evrov

Na strani odhodkov program stabilnosti, ki ga je vlada poslala v Bruselj, predvideva predvsem nadaljevanje omejevanja izdatkov za plače v javnem sektorju in pokojnine. Vlada bo zagotovila restriktivno politiko na področju socialnih transferjev in omejitev naložb.

Na strani odhodkov program stabilnosti, ki ga je vlada poslala v Bruselj, predvideva predvsem nadaljevanje omejevanja izdatkov za plače v javnem sektorju in pokojnine. Vlada bo zagotovila restriktivno politiko na področju socialnih transferjev in omejitev naložb. Foto: Adriana Buzleta
Na strani odhodkov program stabilnosti, ki ga je vlada poslala v Bruselj, predvideva predvsem nadaljevanje omejevanja izdatkov za plače v javnem sektorju in pokojnine. Vlada bo zagotovila restriktivno politiko na področju socialnih transferjev in omejitev naložb. Foto: Adriana Buzleta

LJUBLJANA> Za 200 milijonov evrov ukrepov pa je še nedorečenih in predvideva političen dogovor.

Za doseganje ciljev fiskalne politike znižanja primanjkljaja pod tri odstotke BDP do leta 2014 se bo na strani odhodkov nadaljevala restriktivna politika na praktično vseh področjih. Delež javnofinančnih odhodkov naj bi se do konca programskega obdobja znižal na 46,7 odstotka BDP.

Omejitev izdatkov za plače javnih uslužbencev

Glede omejitev sredstev za plače javnih uslužbencev vlada trenutno vodi pogajanja s sindikati javnega sektorja, in sicer v smeri, da bodo ta obstala na ravni, ki jo je določil proračun za letošnje leto. Manjši popravki so možni v breme nerealiziranih drugih odhodkov, je razvidno iz dokumenta. Za dogovor s sindikati za letošnje leto je vlada v dokumentu postavila rok do danes, uveljavili pa naj bi jih s koncem maja.

Prihranek ukrepov je v dokumentu še vedno naveden v višini 158 milijonov evrov. A bo država morala dodatna sredstva zagotoviti za izplačilo razlike do polnega regresa za lansko leto in morebitno izplačilo tretje četrtine plačnih nesorazmerij za nazaj, o čemer je odločilo sodišče v primeru nekaterih sindikatov.

O ukrepih za leto 2014 naj bi se dogovorili do oktobra 2013. Pogajanja bo treba ponavljati vsako leto.

Vlada bo nadaljevala politiko zmanjševanja števila zaposlenih za en odstotek na leto v celotnem javnem sektorju z nenadomeščanjem uslužbencev na izpraznjenih delovnih mestih.

Za približno 130 milijonov evrov finančnih učinkov pa je poskrbel že lani sprejet zakon za uravnoteženje javnih financ.

Nižje nadomestilo brezposelnim

Denar za socialne transferje posameznikom in gospodinjstvom načrtujejo na ravni, ki ne bo presegla sprejetega proračuna za leto 2013. Med drugim bodo to dosegli z znižanjem denarnega nadomestila nezaposlenim linearno za tri odstotke, porodniško nadomestilo pa se bo omejilo z zgornjo mejo dvakratnika povprečne mesečne plače v Sloveniji. Ukrepa bosta uveljavljena do 1. julija letos, z njima naj bi prihranili 17 milijonov evrov.

Prav tako ne bo usklajevanja transferjev.

Vlada načrtuje, da se bo z izvajanjem programov aktivne politike zaposlovanja znižalo število upravičencev do nadomestila za brezposelne in drugih socialnih pomoči.

Pokojnine se ne bodo usklajevale

Na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja je za 65 milijonov evrov prihranka poskrbel že varčevalni zakon, saj je znižal dodatek za rekreacijo za nekatere upokojence.

Za leto 2013 ocenjujejo, da bodo potrebni dodatni ukrepi za stabilizacijo odhodkov za pokojninsko blagajno v okvirni višini 150 milijonov evrov glede na proračun 2013, in sicer zato, ker so se zaradi napovedi nove pokojninske reforme upravičenci pospešeno odločali za upokojevanje, takoj ko so izpolnili pogoje. Tudi v javnem sektorju se je v zadnjih mesecih preteklega leta pospešeno upokojevalo. Ob sprejemanju proračuna je bila vgrajena predpostavka, da se bo letna rast števila starostnih upokojencev s 3,1 odstotka v letu 2012 znižala v letu 2013 na 1,5 odstotka, vendar dosežena rast števila upokojencev v prvih treh mesecih letošnjega leta kaže, da bo rast števila starostnih upokojencev do konca letošnjega leta dosegla 3,3 odstotka.

Dodatno bo 42,7 milijona evrov pokojninsko blagajno stala odločitev ustavnega sodišča, ki je razveljavilo znižanje pokojnin upokojencem, ki pokojnine dobivajo iz državnega proračuna.

Dodaten denar za pokojninsko blagajno (Zpiz) bodo zagotovili z vplačili Kapitalske družbe (Kad). Le ta ima obveznost, da vsako leto Zpizu nakaže 50 milijonov evrov, hkrati je na podlagi določila letnega zakona o izvrševanju proračuna predvideno še dodatno vplačilo Kada v pokojninsko blagajno v višini 70 milijonov evrov iz naslova prodaje kapitalskih naložb v državni lasti.

Interventni ukrepi na področju zdravstva

Na področju javnega zdravstva bodo predlagani dodatni interventni ukrepi, s katerimi se bodo povečali prihodki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), in sicer z razširitvijo osnov za obračun prispevkov od dohodkov različnih kategorij zavarovancev po načelu “vsak prihodek šteje”, izenačitvijo različnih kategorij zavarovancev glede na obseg pravic in trenutno prispevno stopnjo, določitvijo najnižje prispevne stopnje za samozaposlene. Omejila se bo tudi pravica do pogrebnine in posmrtnine, ki sta po svoji naravi socialnovarstveni pravici. Prihranek v dokumentu ni ovrednoten.

Z rebalansom proračuna naj bi dodatno omejili tudi izdatke za blago in storitve in prihranili 22,6 milijona evrov, 15 milijonov evrov bodo namenili za tekoča sredstva za javne agencije.

Okvir odhodkov za investicije v rebalansu bo za najmanj 100 milijonov evrov manjši glede na že sprejeti proračun. 50 milijonov evrov naj bi prihranili z investicijskimi odhodki, še 59 pa z investicijskimi transferji.

STA


Najbolj brano