Primorki na zvezdnem snegu

Alta Badia je preplet dolin v osrčju Dolomitov, kjer je najbolj živa ladinska kultura, sestrska retoromanske iz švicarskih Alp. Danes pa je predvsem turistična regija, kjer so poletna in zimska doživetja v naravi tesno povezali z gastronomijo.

Ana Roš (desno) je svojo kulinarično miniaturo pripravila na terasi koče Piz Arlara Foto: Sašo Dravinec
Ana Roš (desno) je svojo kulinarično miniaturo pripravila na terasi koče Piz Arlara Foto: Sašo Dravinec

ALTA BADIA > Zimsko kulinarično sezono so začeli z Gourmet Skisafarijem, na katerem sta se konec tedna ob italijanskih mojstrih predstavili Ana Roš in Ksenija Krajšek Mahorčič.

V nedeljo so se pobočja nad dolinami Alta Badie kopale v soncu. Približno 300 smučarjev se je na proge podalo s kartončkom za degustacijo šestih jedi v spremljavi kozarca vina. V regiji so v treh sosednjih vaseh tri restavracije z Michelinovimi zvezdicami, kar Alto Badio utemeljuje kot gastronomsko prestolnico Alp.

Tamkajšnje kuharske zvezde Norbert Niederkofler (St. Hubertus), Arturo Spicocchi (La Stüa de Michil) in mladi, komaj 24-letni Tržačan Matteo Metullio (La Siriola) so v goste povabili prav tako z zvezdicami okinčana Cristino Bowerman (Hostaria Glass, Rim) in Nina di Costanzo (Il Mosaico, Ischia) ter Ano Roš iz Hiše Franko v Starem selu pri Kobaridu, da so skupaj, a vsak v svoji koči, pripravili prigrizke, ki bodo v spremljavi vin iz Gornjega Poadižja vso zimo na jedilniku.

V pobudo Gourmet Skisafari je sicer vključenih 14 koč, v njih pa bodo pripravljali Slope Food po receptih sedmih mojstric in sedmih mojstrov. Ob italijanskih so iz tujine štiri gostje, dve sta Primorki. Njihova naloga je bila oblikovanje prigrizka (finger food), s katerim predstavijo svojo kulinarično filozofijo z uporabo zaščitenih pridelkov iz Gornjega Poadižja.

Ana Roš je v koči Piz Arlara pripravila srnino kremo s peno južnotirolskih jabolk, rdečim zeljem z rododendrovim medom in rženim krokantom s pinjolami gorskega bora. Kseniji Krajšek Mahorčič iz gostilne Mahorčič v Rodiku pa je pripadel ponedeljek, ko se je v koči Ütia Lèe predstavila s piščančjo pašteto s karamelizirano rdečo čebulo z južnotirolskim cvetličnim medom, hrustljavo zeleno in krušnim polžkom. Jed je ponudila na kamnitih ploščah, delu kamnoseka Jerneja Batolata iz Pliskovice, ki so bile položene na izdolbene deščico iz kraškega belega gabra, izdelal jih je mizar Vito Počkaj iz Rodika.

“Prireditev je izjemna promocija tudi za nas. Kljub temu, da imajo v Alta Badii tradicijo in ugled, zanje ni nič samoumevnega. Dosledno se ukvarjajo z vsako malenkostjo in z vsakim gostom,” je bila navdušena Ana Roš. “Oh, kako bi bilo lepo, če bi takšne stvari lahko počela na domačem Kaninu,” je vzdihnila.

Ksenija Krajšek Mahorčič, ki s soprogom Martinom vodi domačo gostilno v Rodiku, od letos so člani uglednega združenja Jeunes Restaurateurs d'Europe, je navdušena nad organizacijo dogodka in pomenom gastronomije v turistični regiji.

Obe dami, počaščeni z uglednim vabilom, verjameta, da bo radovednost kakšnega gastronomskega turista, ki se je srečal z njunima kreacijama v prihodnjih mesecih pripeljala tudi v naše kraje.

Norbert Niederkofler poudarja, da je ključ njihovega delovanja v Alta Badii v spoštovanju tradicije in lokalnih pridelkov, ki jih tako z vrhunsko kot tradicionalno kulinariko predstavljajo gostom z vsega sveta.

Kriza se v Alta Badii pozna, tradicionalnih italijanskih gostov je precej manj, zato z odmevnimi akcijami ciljajo tudi na čezmorske turiste. “Intenzivno delujemo na Kitajskem in v Braziliji,” pravi Stefan Wieser, lastnik hotela Ciasa Salares v Armentaroli, kjer restavracijo vodi mladi Matteo Metullio. Da je gastronomija pri njih v ospredju, utrdi s podatkom, da imajo za veliko januarsko srečanje kuharjev iz alpskih držav Chefs Cup, ki bo prav tako malce slovenski, rezervirane že vse sobe.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano