Previdno pri uporabi agregata

Zaradi izpadov električne energije se je povečalo povpraševanje po prenosnih generatorjih električne energije oziroma električnih agregatih, pri uporabi katerih pa se sprošča tudi smrtno nevaren ogljikov monoksid.

Zaradi izpadov električne energije se je povečalo povpraševanje po prenosnih generatorjih električne energije oziroma električnih agregatih, pri uporabi katerih pa se sprošča tudi smrtno nevaren ogljikov monoksid Foto: Valter Leban
Zaradi izpadov električne energije se je povečalo povpraševanje po prenosnih generatorjih električne energije oziroma električnih agregatih, pri uporabi katerih pa se sprošča tudi smrtno nevaren ogljikov monoksid Foto: Valter Leban

LJUBLJANA > Na UKC Ljubljana zato opozarjajo na nevarnost zastrupitve s tem plinom. Konec tedna so obravnavali tri primere.

Zaradi nepravilne uporabe električnih agregatov so v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana minuli konec tedna že zdravili tri zastrupljene z ogljikovim monoksidom, dva od teh sta potrebovala hiperbarično zdravljenje, so sporočili iz UKC Ljubljana.

Kot navajajo, se v motorju električnih agregatov ob zgorevanju bencina ali dizelskega goriva sprošča tudi smrtno nevaren ogljikov monoksid. Ob delovanju agregata v zaprtem ali deloma zaprtem prostoru, ko sta na primer garaža ali klet, lahko raven ogljikovega monoksida v prostoru izredno hitro naraste in doseže smrtno nevarno koncentracijo že po nekaj minutah.

Agregat vsaj sedem metrov od hiše

Nevarna koncentracija ogljikovega monoksida se lahko pojavi tudi ob namestitvi agregata preblizu hiše, posebno če je izpušna cev usmerjena proti hiši. Agregati morajo biti tako nameščeni vsaj sedem metrov stran od objekta in morajo biti obrnjeni z izpušno cevjo stran od objekta. Poleg tega mora veter pihati od objekta proti agregatu. Posebno nevarna je tudi uporaba agregatov v jaških, vrtačah in poglobljenih delih objektov, kjer se lahko nakopiči ogljikov monoksid, so navedli v UKC Ljubljana.

Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa ter pri vdihovanju ne draži sluznic, zato ga ljudje ne moremo zaznati in se pravočasno umakniti iz zastrupljenega območja. Kot v zvezi s tem pojasnjuje zdravnik Miran Brvar s Centra za zastrupitve interne klinike UKC Ljubljana, imajo ljudje na začetku zastrupitve z ogljikovim monoksidom neznačilne težave, kot so glavobol, slabost, bruhanje, utrujenost, omotičnost, oslabelost in poslabšanje osnovne bolezni, na primer kroničnega bronhitisa ali angine pektoris.

Glavobol pri zastrupitvi

Pri hujši in dlje časa trajajoči zastrupitvi z ogljikovim monoksidom pa postane glavobol vse močnejši, zastrupljenci postopno postanejo zaspani, zmedeni, imajo težave pri mišljenju, motnje vida, srce jim hitro bije. Nato sledijo še izguba zavesti, krči in lahko tudi smrt. Znaki blagih zastrupitev niso značilni in so zelo podobni virozam, na primer gripi.

Kot še opozarjajo na UKC Ljubljana, je treba vsak sum na zastrupitev z ogljikovim monoksidom vzeti zelo resno in se zavedati, da lahko zastrupitve povzročijo trajne okvare možganov. Ob sumu na zastrupitev z ogljikovim monoksidom morajo ljudje takoj zapustiti objekt in poklicati pomoč na telefonsko številko 112.

STA


Najbolj brano