Premierka verjame, da je kdo “rahlo živčen”

Nekdanjemu ministru za zdravje iz kvote Desusa Tomažu Gantarju se je moralo včeraj kolcati, saj si je koalicija v poslanskih vprašanih precej podajala njegovo ime. “Skupaj bi lahko našli boljšega kandidata,” je na račun Gantarja premierka Alenka Bratušek očitala Desusovemu poslancu Francu Jurši, ki jo je izzval z vprašanjem, ali premierka verjame, da z izbiro Alenke Trop Skaza ni naredila napake.

Andrej Šircelj (stoji) je javnost opozoril, da vlada Alenke Bratušek povečuje zadolženost države
Andrej Šircelj (stoji) je javnost opozoril, da vlada Alenke Bratušek povečuje zadolženost države  

LJUBLJANA > Poslansko vprašanje, ki ga je predstavnik koalicije, tokrat stranke Desus, naslovil na predsednico vlade, ni bilo iztočnica za hvaljenje z dosežki in napovedovanje uspešne prihodnosti.

Zadolževanja ne more biti konec čez noč, je Alenka Bratušek odgovorila na vprašanje Andreja Širclja (SDS), ki ga je zanimalo, kako vlada ukrepa na področju javnih financ. Opozoril je, da se zaradi 500 milijonov evrov višjih odhodkov od dovoljene meje utegne letos proračunski primanjkljaj povzpeti do pet odstotkov BDP. Bratuškova je ta podatek zanikala, saj da konsolidacija javnih financ poteka v skladu s priporočili Evropske komisije. Brez upoštevanja dokapitalizacij bank in drugih izjemnih odhodkov se bo primanjkljaj letos znižal na 3,3 odstotka BDP, je zagotovila. Če bi pa že letos želeli proračun brez primanjkljaja, bi morali odhodke zmanjšati za milijardo evrov. Za lažje razumevanje posledic je premierka navedla nekaj primerov: v javni upravi bi morali odpustiti 40 odstotkov zaposlenih ali jim za enak odstotek znižati plače, namesto tega bi lahko za 24 odstotkov znižali pokojnine ali ukinili socialne transferje.

Poslanec Franc Jurša je premierki Alenki Bratušek tokrat raje vrnil za njeno predvčerajšnjo kritiko Desusovega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja. Izzval jo je z vprašanji, ali verjame sama sebi, ko pravi, da je bila Alenka Trop Skaza dobra izbira, ali se vlada zaveda resnosti položaja in ali so lobiji v zdravstvu močnejši od vlade.

“Naredil ni nič”

“Bom zelo iskrena, kot opozicijska poslanka nikakor nisem bila zadovoljna z njegovim delom. V enem letu v mandatu prejšnje vlade ni naredil praktično nič,” se je Bratuškova ponovno usmerila v kritiko Gantarja. To naj bi se nadaljevalo tudi v tem mandatu. “Poudarjam, skupaj bi lahko poiskali drugega kandidata,” trdi Bratuškova.

V Desusu stvari vidijo drugače. “Odstopil je zato, ker ni imel podpore,” o Gantarju pravi Jurša, ki ocenjuje premierkino kritiko ministrovega dela kot neprimerno, še toliko bolj, ker njena ministrica ni zdržala niti mesec dni.

100 milijonov prihranka

Zdravstvo je skrbelo tudi poslanca SLS Franca Bogoviča, ki je Bratuškovo spraševal, kako bo rešila nakopičene težave na tem področju. Bratuškova je tudi odgovor na to vprašanje začela z obtožbo, da je njena vlada prevzela težave, ki so se v zdravstvu nalagale dvajset let. Vseh problemov zdaj ni mogoče rešiti v enem letu, je dodala.

Ker je v tem mandatu zmanjkalo časa za korenito reformo, si je njena vlada postavila prioritete, med katerim so na kratki rok izvedba projekta skupnih javnih naročil v zdravstvu, s čimer bi bilo mogoče v zdravstveni blagajni prihraniti od 70 do 100 milijonov evrov. Premierka obeta tudi ukrepe za krepitev primarne ravni zdravstvene dejavnosti in spremembe pri financiranju zdravstvenega sistema. “Tukaj seveda govorimo o dodatnem zavarovanju, kjer verjamem, da preveč denarja ostane izven zdravstvenega sistema, čeprav je namenjen zdravstvu.”

Glede obvladovanja korupcije v zdravstvu je poudarila, da se je sestala z organi pregona in da bodo ti okrepili svoje delo. “Verjamem, da je kje kdo, ki je zaradi tega, ker bomo v zdravstvu privarčevali tudi do sto milijonov, rahlo živčen,” meni Bratuškova.

JANA KREBELJ


Najbolj brano