Premalo podpisov za UTD

Zbiranje podpisov za Evropsko državljansko pobudo o univerzalnem temeljnem dohodku (UTD), s katero so pobudniki iskali podporo za raziskovanje potencialne uvedbe UTD, se je končalo 14. januarja.

Države EU niso zbrale pričakovanega vsaj milijona podpisov za raziskovanje potencialne uvedbe UTD, so pa bile med najuspešnejšimi Bolgarija, Slovenija, Hrvaška, Belgija, Estonija in Nizozemska
Države EU niso zbrale pričakovanega vsaj milijona podpisov za raziskovanje potencialne uvedbe UTD, so pa bile med najuspešnejšimi Bolgarija, Slovenija, Hrvaška, Belgija, Estonija in Nizozemska 

LJUBLJANA > Države EU niso zbrale pričakovanega vsaj milijona podpisov, so pa bile med najuspešnejšimi Bolgarija, Slovenija, Hrvaška, Belgija, Estonija in Nizozemska.

V EU je od pričakovanega vsaj milijona podpornikov pobudo po začasnih izidih podprlo 285.042 ljudi. Najuspešnejša je bila Bolgarija, ki je zbrala 32.006 podpisov ali 237 odstotkov minimalne zahtevane kvote.

Slovenija je bila z zbranimi 9255 podpisi oziroma 154 odstotki minimalno zahtevane kvote naslednja, sledi Hrvaška z 12.194 podpisi oziroma 135 odstotki zahtevanega minimuma. V skupino uspešnih držav pri zbiranju podpisov so se uvrstile še Belgija, Estonija in Nizozemska, je razvidno s spletne strani pobude. Končni rezultati pobude bodo znani, ko bodo pristojni organi vsake države, članice EU, preverili in potrdili pravilnost zbranih podpisov.

Kot so sporočili iz sekcije za promocijo UTD v Sloveniji mariborskega društva za razvoj humanistike Zofijini ljubimci, so zelo zadovoljni z odzivom Slovencev na pobudo. “S tem Slovenci nismo dokazali le, da razumemo demokracijo na evropski ravni, ampak predvsem, da podpiramo dejanske družbene spremembe, usmerjene v izboljšanje splošne blaginje prebivalstva in da je prav UTD lahko eno od bistvenih orodij za doseganje tega cilja,” so zapisali v sporočilu za javnost.

Zbiranje podpisov za Evropsko državljansko pobudo o UTD z uradnim naslovom Univerzalni temeljni dohodek - Raziskovanje možnosti in pogojev emancipatorne socialne države se je začelo 9. aprila 2013 in končalo v torek, 14. januarja 2014, ob opolnoči. V društvu poudarjajo, da to žal še niso bili podpisi za uvedbo UTD, pač pa iskanje podpore za raziskovanje potencialne uvedbe UTD, zato pobude ne gre enačiti s tisto v Švici.

STA


Najbolj brano