Prekinili obravnavo zakona za poplačilo odprave plačnih nesorazmerij

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na nujni seji začel obravnavo predloga zakona, ki določa način poplačila dolga javnim uslužbencem iz naslova odprave tretje četrtine plačnih nesorazmerij.

Po besedah notranjega ministra Gregorja Viranta zakon za poplačilo odprave plačnih nesorazmerij predstavlja “pospravljanje še enega okostnjaka, ki je padel iz omare” Foto: STA
Po besedah notranjega ministra Gregorja Viranta zakon za poplačilo odprave plačnih nesorazmerij predstavlja “pospravljanje še enega okostnjaka, ki je padel iz omare” Foto: STA

LJUBLJANA > Zaradi začetka izrednega zasedanja DZ so morali sejo po eni uri prekiniti.

Pospravljanje okostnjakov

Po besedah notranjega ministra Gregorja Viranta zakon predstavlja “pospravljanje še enega okostnjaka, ki je padel iz omare”. Kot je spomnil, je bil izvirni greh storjen v novembru 2010, ko je bil sklenjen sporni aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor, s katerimi je bila zamaknjena odprava plačnih nesorazmerij.

Poudaril je, da zdaj predvideno izplačilo predstavlja realizacijo sodne odločbe in da ni nobenega dvoma, da mora država dolg poravnati in to skupaj z zamudnimi obrestmi. Zakon pa je potreben, ker je treba pregledno in na enak način urediti izplačilo za vse javne uslužbence, pa tudi zato, ker imajo javne blagajne s poplačilom težavo, saj gre za nepredvideno obveznost, ki bi jo bilo težko poplačali naenkrat.

Če zakona ne bi predlagali, bi sledilo desettisoče tožb in izvršb. Vsa leta bi tekle zamudne obresti, država pa bi morala poravnati tudi stroške postopkov, je pojasnil Virant. Dodal je, da je besedilo zakona podprla večina reprezentativnih sindikatov javnega sektorja; od 36 mu nasprotuje deset.

120 milijonov neto izplačil

Po njegovih navedbah bodo finančne posledice izplačila okoli 200 milijonov evrov bruto oziroma 120 milijonov evrov neto. Predlog zakona določa izplačilo v največ dveh obrokih, prvi se izplača najkasneje do konca februarja 2014, drugi najkasneje do konca januarja 2015. A, kot pravi Virant, se sam zavzema, da se poplača čim prej, da bi bile zamudne obresti manjše, pri čemer pa je treba ostati v okviru proračuna in finančnih načrtov.

Nekateri sindikati zadržani

Člani odbora se do zakona še niso uspeli opredeliti, saj so sejo zaradi začetka zasedanja državnega zbora morali prekiniti. So pa s svojimi zadržki člane odbora seznanili predstavniki nekaterih sindikatov, ki so zakonu odrekli soglasje.

Drago Ščernjavič (Sindikat državnih organov Slovenije), Gvido Novak (Sindikat vojakov Slovenije) in Zoran Petrovič (Sindikat policistov Slovenije) so menili, da z zakonom izvršilna in zakonodajna veja oblasti posegata v sodno vejo oziroma sodno odločbo.

Posega se v pravice, ki so bile javnim uslužbencem dosojene s pravnomočno sodbo sodišča, je opozoril Petrovič. Po njegovih besedah so v njihovem sindikatu tudi prepričani, da gre za pravice, ki so že zapadle na individualno raven, zato se sindikati o tem sploh nimajo pravice usklajevati. Novak pa napoveduje, da bo zakon poslan v presojo ustavnemu sodišču. Člane odbora je seznanil tudi s pismom, ki so ga poslali Evropski komisiji.

Kdaj se bo seja nadaljevala, bodo člani odbora obveščeni naknadno. Podpredsednica odbora Kristina Valenčič (DL) je uvodoma nadaljevanje seje napovedala za četrtek ob 7. uri zjutraj, medtem ko se je Eva Irgl (SDS) zavzela, da bi obravnavo zakona nadaljevali danes, po seji DZ.

STA


Najbolj brano