Hrvaški tisk: Volišča so se preselila na ulice

Največji paradoks slovenskih predsedniških volitev je, da so Slovenci sredi protestov proti slovenski politični eliti in desnosredinski vladi Janeza Janše z izbiro Boruta Pahorja podprli prav osovraženo Janševo vlado, ocenjuje Novi list. Večernji list pa poudarja, da je nizka udeležba pokazala, da so se volišča preselila na ulice.

Največji paradoks slovenskih predsedniških volitev je, da so Slovenci sredi protestov proti slovenski politični eliti in desnosredinski vladi Janeza Janše z izbiro Boruta Pahorja podprli prav osovraženo Janševo vlado, ocenjuje Novi list Foto: Leo Caharija
Največji paradoks slovenskih predsedniških volitev je, da so Slovenci sredi protestov proti slovenski politični eliti in desnosredinski vladi Janeza Janše z izbiro Boruta Pahorja podprli prav osovraženo Janševo vlado, ocenjuje Novi list Foto: Leo Caharija

ZAGREB> Nekdanji slovenski premier Borut Pahor je premočno zmagal v drugem krogu slovenskih predsedniških volitev, kljub temu da je ostal zabeležen kot najslabši predsednik slovenske vlade od osamosvojitve države, piše danes reški časnik.

Zgodovinsko nizka udeležba na nedeljskih predsedniških volitvah bo zagotovo znova obudila idejo o volitvah predsednika v parlamentu in ne na neposrednih volitvah. Dodaja, da je na nedeljskih volitvah nenadoma ugasnila tudi politična zvezda Milana Kučana, ki je podpiral Danila Türka.

Pahor je boljša opcija tudi za Hrvate

Dodaja, da je Pahor med kampanjo poudarjal, da Janševa vlada nima alternative. Zato je bil Pahor za premierja Janeza Janšo sprejemljivejši kandidat kot Türk, čeprav je tudi novi slovenski predsednik formalno pripadnik nasprotne, leve opcije. Novi list še ugotavlja, da je Pahor boljša opcija za Hrvaško, kot je bil “hladni in distancirani” Türk.

“Pahor odprto nasprotuje novi blokadi Hrvaške, vendar pa bi se stanje glede ratifikacije (hrvaške pristopne pogodbe z EU) lahko zapletlo z nadaljevanjem politične destabilizacije Slovenije, še posebej v primeru padca Janševe vlade in političnega vakuuma, ki bi temu sledil,” sklene časnik.

Hrvati niso prepričani, da bo ratifikacija gladko stekla

To, da se ni treba zanašati na iluzije, da bo ratifikacija gladko stekla po prihodu Pahorja, opozarja tudi Večernji list. Ta dodaja, da je Janša “trd oreh”, ratifikacijo pa pogojuje z reševanjem vprašanja Ljubljanske banke, ki gre v prid Slovenije.

Časnik sprašuje, ali je morda prišel čas, da bi hrvaški premier Zoran Milanović v reševanje spora s Slovenijo povabil tudi HDZ, ki je sestrska stranke Janševe SDS v evropski družini ljudskih strank.

Pahor je s prepričljivo zmago v drugem krogu dobil svojo “politično trikratno zaporedno zmago” - je edini v zgodovini Slovenije, ki je bil predsednik parlamenta in vlade, v prihodnje pa bo vodil tudi državo, poudarja Jutarnji list.

Dodaja, da se je Pahor predstavil kot kandidat politične sredine, ki bi lahko združil vse politične opcije, ter da bi poraz na predsedniških volitvah za njega verjetno pomenil tudi politično smrt.

La Repubblica: Slovenija pred petimi leti učbeniški primer uspeha, zdaj pa je razbesnjena

O zmagi Boruta Pahorja na predsedniških volitvah sta danes poročala oba osrednja italijanska časnika La Repubblica in Corriere della Sera, čeprav precej skromno.

V La Repubblici so navedli, da si je Pahor pridobil zaupanje levice in desnice ter da se je predstavil kot povezovalni predsednik. Poudarili so še, da je prejel dvakrat toliko glasov kot njegov konkurent in dosedanji predsednik republike Danilo Türk.

Časnik je precej več prostora volitvam v Sloveniji namenil v napovedi drugega kroga volitev. V njem je med drugim zapisal, da je bila Slovenija pred petimi leti učbeniški primer uspeha, zdaj pa je razbesnjena in razočarana ter gre na volitve pod vtisom protestov.

Pri tem navaja oceno nekdanjega odgovornega urednika Dela Jurija Giacomellija, da Türk predstavlja duha stare levice, ki je dolga leta vodila državo, medtem ko Pahor brani konzervativno vlado in njene neuspešne poskuse uvedbe ostrih reform za stabilizacijo javnih financ.

V Corriere dela Sera so v kratkem tekstu ob veliki Pahorjevi fotografiji zapisali izjavo novega predsednika republike, da “ne obstaja noben problem, ki ga ne bi mogli rešiti skupaj” in da bo skušal doseči politični dogovor vseh parlamentarnih strank.

STA


Najbolj brano