Predlog za višji DDV razburja gospodarstvo

Medtem ko vlada napoveduje, da bo predlog ministra za finance Uroša Čuferja za dvig DDV obravnavala že v četrtek, v gospodarskih krogih vlada veliko razburjenje. Gospodarstveniki so prepričani, da bo gospodarstvo doživelo še en udarec in predlagajo ukrepe za zmanjšanje javne porabe.

Uroš Čufer: DDV bi se dvignil z 22 na 24 odstotkov in z 9,5 na 10 odstotkov  Foto: Tamino Petelinsek
Uroš Čufer: DDV bi se dvignil z 22 na 24 odstotkov in z 9,5 na 10 odstotkov  Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA > Minister za finance Uroš Čufer nujnost dviga davka na dodano vrednost (DDV) z 22 na 24 odstotkov oziroma znižanega z 9,5 na 10 odstotkov utemeljuje s pojavom 200-milijonske vrzeli v proračunu po razveljavitvi zakona o davku na nepremičnine.

Udarec za delovna mesta

V Trgovinski zbornici Slovenije opozarjajo, da je vlada DDV zvišala že julija lani in že takrat so trgovci opozorili, da gre za napačen ukrep. Od dodatnega zvišanja, napovedanega za 1. maj, pa lahko ob nadaljnjem upadanju potrošnje in krčenju obsega nakupov potrošnikov pričakujemo še manj pobranega davka na dodano vrednost, so prepričani.

Zaradi manjših prihodkov podjetij bo manj davčnega denarja tudi od ustvarjenega dobička podjetij, to pa utegne sprožiti krčenje delovnih mest, se bojijo v zbornici.

Podobnega mnenja so v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Dvig davka bo povzročil upad potrošnje, to pa bo najbolj prizadelo mala podjetja in podjetnike v storitvenih dejavnostih, še posebej v kozmetiki, frizerstvu, gostinstvu, opozarjajo.

V Gospodarski zbornici Slovenije namesto zvišanja DDV od vlade zahtevajo ukrepe za zmanjšanje javne porabe in odgovornost zaradi poloma z nepremičninskim davkom.

V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij opozarjajo, da mnogim družinam že zdaj v družinskem proračunu komaj ostane dovolj za nakup kakovostne hrane. Bojijo se, da bo dodatno zmanjšanje kupne moči prebivalcev spodbujalo nakup cenejše in pogosto slabše hrane iz uvoza.

Člani Kluba slovenskih podjetnikov menijo, da država s tem reže vejo tistemu delu gospodarstva, ki je odvisen od domačega trga. Postojnski podjetnik Marjan Batagelj je zavrnil napovedi, da izvozno naravnano slovensko gospodarstvo ne bi tako močno občutilo dviga davka na dodano vrednost.

Višji DDV že maja?

Medtem vlada načrtuje, da bi predlog za zvišanje DDV sprejela že v tem tednu. Predsednik Desusa Karl Erjavec je včeraj pojasnil, da bo s tem vsakdo nekaj prispeval v proračun. Če bi šli samo v posege v pokojnine, pa bi bil prizadet samo en del populacije. Tudi v SD načeloma podpirajo predlog. V DL pa dvigu DDV niso naklonjeni.

V SDS so opozorili, da bi zvišanje DDV dodatno zmanjšalo zasebno potrošnjo in oklestilo BDP, najbolj pa bi prizadelo tiste z najnižjimi dohodki.

Za NSi gre za skrajno nevarno izbiro, saj skoraj onemogoča gospodarsko okrevanje.

V SLS menijo, da gre za “računovodsko, inkasantsko logiko” in da bi bilo treba kaj postoriti še na odhodkovni strani. NR


Najbolj brano