Predlog davka na nepremičnine v obravnavo po nujnem postopku

Državni zbor je danes na izredni seji sklenil, da bo predlog zakona o davku na nepremičnine obravnaval po nujnem postopku. Za je glasovalo 49 poslancev, proti jih je bilo 27.

Stranki upokojencev je uspelo koalicijske partnerice prepričati, da se predlagana obdavčitev stanovanj in hiš uveljavi v polni meri šele z letom 2016 Foto: STA
Stranki upokojencev je uspelo koalicijske partnerice prepričati, da se predlagana obdavčitev stanovanj in hiš uveljavi v polni meri šele z letom 2016 Foto: STA

LJUBLJANA > Obravnavo predloga zakona po nujnem postopku je predlagala vlada, ki si želi uveljavitve novega davka s 1. januarjem 2014. Takšen postopek je prejšnji teden že določil tudi kolegij predsednika DZ Janka Vebra, a mu je opozicija nasprotovala, zato je imel končno besedo danes DZ na plenarni seji.

Stranki upokojencev je uspelo koalicijske partnerice prepričati, da se predlagana obdavčitev stanovanj in hiš uveljavi v polni meri šele z letom 2016. Po kompromisnem predlogu bi namreč prihodnje leto za stanovanjske nepremičnine obračunali davek le od 80 odstotkov vrednosti nepremičnine, leta 2015 od 90 odstotkov in šele od leta 2016 dalje od polne vrednosti nepremičnine.

Davek na nepremičnine bo nadomestil tri zdajšnje dajatve

Davek na nepremičnine bo nadomestil tri zdajšnje dajatve: davek od premoženja, nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč in pristojbino za vzdrževanje gozdih cest. Vse tri dajatve so trenutno v celoti prihodek občin, ki o njihovi višini tudi samostojno odločajo, kar pa za novi davek ne bo veljalo - delil se bo namreč med državo in občine.

Vlada je predlog zakona o davku na nepremičnine poslala v obravnavo v DZ že pred desetimi dnevi, vendar so medtem še potekala živahna usklajevanja, povzročil pa je tudi pravo krizo v koaliciji. Močno mu je namreč nasprotovala stranka Desus, ker da bo prehudo prizadel najbolj ranljive skupine prebivalstva.

Pet poslancev Desus bo zakon podprlo

Kljub temu pa bo pet poslancev Desus zakon podprlo. Predsednik Desus Karl Erjavec je danes pojasnil, da so se kljub oceni, da je slab, odločili predlog podpreti zaradi stabilnosti vlade oziroma politične stabilnosti v državi.

Vlada prihodke od obdavčitve nepremičnin ocenjuje na nekaj manj kot 400 milijonov evrov letno, ker jih bo delila z občinami, naj bi se torej v proračun steklo blizu 200 milijonov evrov letno. V Desus so sicer še vedno prepričani, da bi lahko prilive v proračun, ki si jih vlada obeta od obdavčitve nepremičnin, dobili kako drugače.

Za stanovanjske nepremičnine je po predlogu predvidena obdavčitev v višini 0,15 odstotka posplošene tržne vrednosti nepremičnine, ki je razvidna iz registra, ki ga vodi Geodetska uprava RS. Za stanovanja, v katerih lastnik ne biva, se bo stopnja davka zvišala na 0,50 odstotka.

Z uveljavitvijo zakona o davku na nepremičnine se bo ukinil davek na nepremično premoženje večjih vrednosti, ki je bil uveden v lanskem drugem polletju. Kljub temu pa tudi novi zakon predvideva višjo obdavčitev več vrednih nepremičnin: če vrednost stanovanjske nepremičnine presega pol milijona evrov, se bo namreč stopnja davka zvišala za četrt odstotne točke.

Korektivi za socialno najšibkejše

Predlog uvaja določene korektive za socialno najšibkejše oziroma osebe, ki so upravičene do večje površine stanovanj. Tako bodo 50-odstotnega znižanja davka na stanovanjske nepremičnine, v katerih živijo, deležni prejemniki denarnih socialnih pomoči in varstvenega dodatka, za 30 odstotkov nižjega davka na stanovanjsko nepremičnino pa bodo deležni invalidi, ki uporabljajo invalidski voziček.

Za poslovne in industrijske nepremičnine je stopnja davka predvidena v višini 0,75 odstotka vrednosti, za energetske objekte 0,40 odstotka, za stavbe za javno in drugo splošno rabo pa 0,50 odstotka. Kmetje bodo po predlogu plačevali davek v višini 0,30 odstotka od vrednosti kmetijskih stavb, 0,15 odstotka od vrednosti kmetijskih zemljišč ter 0,07 odstotka od vrednosti gozdov.

Predlog zakona omogoča t.i. davčni kredit, ki se bo uporabil na zahtevo zavezanca, predvideval pa bo, da se davčni dolg na nepremičnino vpiše v zemljiški knjigi in se ga poravna po zamenjavi lastnika nepremičnine.

Za črne gradnje trikrat višji davek

Za nelegalno zgrajene stavbe, za katere je bila izdana pravnomočna odločba, je vlada predvidela, da se stopnja davka zviša za trikrat. Takšna obdavčitev bo možna tudi za nazaj, veljala pa bo, dokler nepremičnina ne bo legalizirana ali odstranjena.

Nepremičninskega davka se ne bo plačevalo za kulturne spomenike, gasilske domove in sakralne objekte, ki so namenjeni izključno bogoslužju, ter neplodna zemljišča, varovane gozdove in gozdne rezervate. Prav tako ga bodo oproščeni diplomatska predstavništva, mednarodne organizacije in inštitucije EU.

Za prvo odmero davka se bodo uporabili podatki o vrednosti nepremičnin na dan 1. april 2014. Davčna uprava RS bo odločbe izdala najpozneje do konca maja, davek pa bo mogoče plačati v največ štirih obrokih (fizične osebe) oz. petih obrokih (pravne osebe).

DZ izredno sejo nadaljuje z drugo obravnavo predloga novele zakona o dohodnini, s katero se bo odpravilo samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z inflacijo.

STA


Najbolj brano