Predčasne volitve zmago prinesle Jankovićevi Pozitivni Sloveniji

Prve predčasne parlamentarne volitve v Sloveniji so relativno zmago prinesle Zoranu Jankoviću in njegovi stranki Pozitivna Slovenija, ki bo tako, kljub temu, da bo prvič prišla v državni zbor, očitno oblikovala vlado. Jankoviću delni začasni rezultati volitev kažejo, da bo dobil 28 poslanskih mandatov, medtem ko mu s 26 mandati sledi SDS.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

SLOVENIJA> Relativna zmaga Zorana Jankovića z 28,52 odstotki je presenečenje, saj so še zadnje javnomnenjske raziskave pred volitvami kazale na prepričljivo zmago SDS, ki je dobila 26,26. Doslej največja stranka SD Boruta Pahorja je pristala na tretjem mestu z 10,49 odstotka glasov podpore, kažejo delni in začasni rezultati volitev.

V državni zbor se je z nekaj več kot osmimi odstotki uspelo uvrstiti še enemu novincu - Listi Gregorja Viranta, Desus in SLS sta prejela vsaka po skoraj sedem odstotkov. Po štirih letih se v parlament vrača NSi, kar je presenetljivo, saj se do sedaj še nobeni od strank, ki so iz parlamenta izpadle, ni uspelo vrniti.

Medtem pa se od iz njega parlamenta poslavljajo SNS, LDS in Zares. Slednja je bila v DZ le en mandat, medtem ko je izpad SNS in LDS skoraj zgodovinski, glede na to, da je LDS v preteklosti največkrat vodila vlado.

Najverjetnejši novi mandatar Zoran Janković je po objavi izidov dejal, da državljani očitno hočejo drugačno Slovenijo. "Imeli smo čas Janeza Janše in Boruta Pahorja, sedaj hočemo imeti demokratično, vendar učinkovito državo," je povedal in se zahvalil vsem volivcem ter ekipi.

Po njegovih besedah so ves čas delali na programu, na ekipi in bili tista stranka, ki se ni nikoli dotikala nobenih afer. Kot je še dodal, je zanj to neproduktivno in žaljivo, predvsem pa je zanj družina nedotakljiva.

Na vprašanje, ali meni, da mu bo predsednik republike Danilo Türk podelil priložnost za sestavo vlade, je odgovoril: "Pustimo predsedniku Türku, ki je izvrsten predsednik, da svojo nalogo opravi, in on se bo že pravilno odločil."

Ob tem je dodal, da bo sprejel vsako Türkovo odločitev. O koaliciji pa, da se bodo dogovarjali po jutrišnjem dnevu. Po njegovem mnenju je po novem dovolj strank v parlamentu, "ki hočejo drugačno Slovenijo, ki hočejo pozitivno Slovenijo, ki hočejo programsko srečno Slovenijo in ki nočejo afer".

Prvak SDS Janez Janša je v svojem prvem komentarju priznal, da rezultat ni tak, kot so si ga želeli in da razdrobljenost glasov kaže na to, da bo težko oblikovati trdno vlado.

Janša je prepričan, da rezultat, ki se kaže, ni tisto, zaradi česar je Slovenija šla na predčasne volitve - ne zaradi vrstnega reda strank, ampak zaradi razdrobljenosti glasov, ki bodo otežili sestavljanje vlade. "In verjetno se Sloveniji zopet obetajo predčasne volitve pred koncem mandata," je dejal Janša.

Dodal je še, da si želi, da bodo tisti, ki bodo prvi dobili priložnost za sestavo vlade, to naredili čim prej. Predlog SDS glede ustavnih sprememb, s katerimi bi skrajšali čas oblikovanja vlade, je po Janševih besedah še vedno aktualen.

Premier v odhajanju Borut Pahor je dejal, da je rezultat presegel njegova pričakovanja. Glede morebitne koalicije s stranko Zorana Jankovića, ki ji vzporedne volitve kažejo relativno zmago, pa Pahor pravi, da so odprti za dialog.

Kot je še dejal, je rezultat, kot se stranki kaže po vzporednih volitvah, presegel njegova pričakovanja zlasti zato, ker je v začetku kampanje kazalo na vprašanje, ali se bo stranka sploh uspela prebiti v parlament.

Z izidom je zadovoljen tudi Gregor Virant, še posebej, če "upoštevamo, da smo pred osmimi tedni šele začeli s projektom nove stranke. Glede koalicije Virant pravi, da so odprti za vse, ki bodo sprejeli njihove pogoje.”

V parlament je sicer po neuradnih podatkih prišlo rekordno število žensk, in sicer 28, hkrati pa bo ponovno v poslanskih klopeh sedelo tudi 32 poslancev sedanjega mandata. V parlament se je uvrstilo tudi vseh sedem predsednikov strank, ki bodo sestavljale nov sklic državnega zbora.

Na današnjih volitvah pa je prišlo tudi do zapleta. Zaradi domnevno ukradenih glasovnic v Tržiču so se namreč tamkajšnja volišča zaprla šele ob 20. uri. Zato se je tudi volilni molk po vsej državi zaključil uro pozneje od prvotnih načrtov. Hkrati so se že pojavili tudi nekateri namigi, da bi morda katera od strank lahko zahtevala razveljavitev volitev.

Prvih predčasnih volitev v zgodovini Slovenije se je udeležilo 64,62 odstotka volilnih upravičencev.

STA


Najbolj brano