Pred prvim možem vatikanskih financ zahtevna naloga

Z imenovanjem najvišjega avstralskega dostojanstvenika v Rimskokatoliški cerkvi, sydneyjskega nadškofa in kardinala Georga Pella na mesto prvega nadzornika vatikanskih financ, je papež Frančišek po mnenju analitikov pokazal, da misli resno. Pell je ob imenovanju poudaril, da je pred njim izredno zahtevna naloga.

Papež Frančišek je z odlokom ustanovil sekretariat za gospodarstvo,  ki bo zadolžen za načrtovanje in nadzor nad denarnimi zadevami Vatikana.  Na mesto prvega nadzornika vatikanskih financ je imenoval najvišjega avstralskega dostojanstvenika v
Papež Frančišek je z odlokom ustanovil sekretariat za gospodarstvo, ki bo zadolžen za načrtovanje in nadzor nad denarnimi zadevami Vatikana. Na mesto prvega nadzornika vatikanskih financ je imenoval najvišjega avstralskega dostojanstvenika v 

VATIKAN > Papež Frančišek je v ponedeljek z odlokom ustanovil sekretariat za gospodarstvo, neke vrste gospodarsko oziroma finančno ministrstvo, ki bo zadolženo za načrtovanje in nadzor nad denarnimi zadevami Vatikana. Njegova naloga bo priprava letnih proračunov Svetega sedeža in Vatikana, pa tudi finančno načrtovanje in krepitev notranjega nadzora.

Na čelo telesa je papež postavil Georga Pella, ki ga nemška tiskovna agencija dpa ocenjuje kot moža brez dlake na jeziku. Ob lanskoletnih volitvah papeža po umiku Benedikta XVI. se je sam smejal ideji, da bi lahko novi poglavar Rimskokatoliške cerkve postal prav on. Številni so takrat ocenjevali, da je zaradi odkritosti že izpadel iz igre.

Pell je bil v preteklosti zelo kritičen do vatikanske kurije, administrativne uprave Cerkve. Papež ga je skupaj s sedmimi drugimi kardinali lani imenoval v poseben odbor, ki se je ukvarjal prav z reformo kurije, zdaj pa mu je zaupal bdenje nad vatikanskim proračunom. Kardinal je konservativen, jasno se, na primer, izreka proti ženskim duhovnicam ter odpravi celibata.

V izjavi ob svojem imenovanju je Pell poudaril, da se je vedno zavzemal za to, da bi finančno in gospodarsko področje delovanja Cerkve vodili strokovnjaki. Kot je dodal, mu bo sodelovanje z člani novega sveta za gospodarstvo v veselje. “Odprti moramo biti za nasvete strokovnjakov in se zavedati vseh priložnosti za izboljšanje načina vodenja naše finančne administracije,” je dodal.

V pogovoru za časnik The Australian si je kardinal postavil tudi časovni okvir za reforme. “Če lahko stvari uredimo v nekaj letih, bo to velik dosežek tega papeškega pontifikata,” je dejal. V Vatikanu so ga zaprosili, da z delom začne “kakor hitro bo mogoče”, dodal pa je, da novo telo čaka izredno zahtevna naloga, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pell naj bi po navedbah avstralske Cerkve zdaj zapustil sydneyjsko nadškofijo in konec marca začel novo delo. Še pred tem naj bi avstralski državni komisiji predal dokaze o institucionalnem odzivu na spolne zlorabe otrok.

STA


Najbolj brano