Pravne osebe ne smejo več financirati strank

Lani spremenjena zakonodaja zaostruje pravila na področju financiranja političnih strank. Nova ureditev bo veljala že v prihajajoči kampanji pred evropskimi volitvami, računsko sodišče pa podrobnosti o tem danes predstavlja strankam.

Fotografija je simbolična Foto: STA
Fotografija je simbolična Foto: STA

LJUBLJANA > Po besedah predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela želijo s tem razčistiti odprta vprašanja, povezana s tem.

Vesel je ob tej priložnosti tudi komentiral potezo SDS, ki je odprla poseben račun za pomoč obtoženim ali obsojenim v politično motiviranih sodnih postopkih, kot so zapisali na spletni strani. S stališča zakona o političnih strankah po oceni predsednika računskega sodišča to ni problematično, dokler gre za obliko političnega delovanja. Če pa bi šlo za pomoč eni sami osebi oz. če se pomoč ne bi nanašala na delo stranke v skladu z njenimi notranjimi pravili in statutom, pa bi šlo za obvod financiranja političnih strank, je pojasnil. Na vprašanje, ali gre v tem primeru za legalen način, da se zakrije vir denarja, pa je odgovoril, da to ni nujno. V konkretnem primeru gre namreč za širši spekter problemov, ki ni vezan le na pravnomočne sodbe, pač pa tudi na upravne in druge postopke za člane stranke. Bo pa računsko sodišče tudi ta račun moralo v prihodnje preveriti.

Pravne osebe ne smejo več financirati strank

Vesel je pred dopoldanskim srečanjem pojasnil, da se želijo s predstavniki strank odkrito pogovorili o težavah pri financiranju političnih strank in volilnih kampanj. Spremembe zakonodaje na tem področju so namreč po njegovih besedah "radikalne in vsebinsko zelo pomembne za politične stranke". V zvezi s tem ostaja tudi precej odprtih vprašanj.

Kot najpomembnejšo spremembo je Vesel izpostavil predpis, da pravne osebe ne smejo več financirati strank. "Torej jih lahko financirajo samo še fizične osebe, obenem pa prejemajo sredstva iz državnega proračuna," je pojasnil predsednik računskega sodišča. S posamezniki morajo stranke sklepati pisne pogodbe, posebni popusti pa niso dovoljeni.

Računsko sodišče bogatejše za številna pooblastila

Računsko sodišče na drugi strani pridobiva številna pooblastila. Tako lahko po besedah Vesela med drugim preveri in pridobiva dokumentacijo celo od oseb zasebnega prava, kar doslej ni bilo mogoče.

Največje težave je računsko sodišče doslej imelo s številnimi popusti, ki niso bili opredeljeni. Imeli pa so tudi težave pri opredeljevanju stroškov kampanj, denimo pri opredelitvi stroškov za tiskanje plakatov ter pri prelivanju denarju med strankami in organizatorji volilnih kampanj. "Vse to bi radi rešili," je pojasnil Vesel in poudaril, da si bodo tudi v prihodnje prizadevali za odprto komunikacijo z revidiranci.

STA


Najbolj brano