Pozidati zemljišče ali ga prodati

Z novim davkom na nepremičnine, o čemer teče javna razprava, bi se povišal tudi prispevek za nepozidana stavbna zemljišča. V občinah, ki so ga uspele uveljaviti po zdajšnjem pravilniku, ugotavljajo, da z njim namena, to je pospešitev trga z zemljišči, ne dosegajo.

V občinah brez prostorskih načrtov, kakršna je na primer Renče-Vogrsko (na fotografiji zemljišča v Bukovici) prispevka na nepozidana zemljišča sploh niso uvedli  Foto: Leo Caharija
V občinah brez prostorskih načrtov, kakršna je na primer Renče-Vogrsko (na fotografiji zemljišča v Bukovici) prispevka na nepozidana zemljišča sploh niso uvedli  Foto: Leo Caharija

PRIMORSKA > V predlogu novega zakona o davku na nepremičnine se skriva tudi doslej znana dajatev na nepozidana stavbna zemljišča. “Za zemljišče z neizkoriščeno rabo se stopnja davka poviša na 1,50 odstotka. Poleg tega zakon daje občinam možnost, da stopnje davka povečajo ali zmanjšajo za 50 odstotkov,” je zapisano v sporočilu ministrstva za finance ob napovedi javne razprave o predlogu zakona.

Astronomski zneski na položnicah

Tako imenovano nadomestilo za nepozidana stavbna zemljišča naj bi spodbudilo trg z zemljišči in posledično tudi stanovanjsko gradnjo. Med prvimi, ki so se odzvale na to možnost polnjenja občinske blagajne, je bila leta 2006 občina Šempeter-Vrtojba. Njenemu zgledu je sledila novogoriška mestna občina, v obeh pa je vse skupaj dvignilo veliko prahu. Zneski so bili tolikšni, da so lastnike zemljišč pretresli. Z novogoriške občine so dobili že kar položnice z “informativnimi” zneski.

Izračunani informativni zneski so temeljili na oceni vrednosti nepremičnin iz registra v domeni geodetske uprave. Odgovorni so spoznali, da tako ne bo šlo naprej, obe občini sta dajatev znižali in jo v naslednjih letih postopno dvigali. Občine, ki nimajo urejenih prostorskih načrtov (na primer Renče-Vogrsko), pa dajatve še do danes niso uvedle; v Brdih, denimo, so se ji celo odpovedali.

Trg se skoraj ni zganil

V Novi Gorici so zdaj na ravni 0,5 odstotka od omenjene vrednosti. Vladin predlog govori o 1,5 odstotka z možnostjo, da občina prispevek zniža ali dvigne za pol odstotka.

Zneski bi se torej v primerjavi z zdajšnjimi tako ali drugače krepko dvignili.

Za občine je denar, ki ga zagotavlja prispevek, seveda dobrodošel. Povsod pa priznavajo, da namen, na katerega se sklicujejo, ni dosežen. Trg z nepozidanimi zemljišči in stanovanjska gradnja se ne krepita. V zdajšnjih kriznih časih je to sicer pričakovano, toda nič drugače ni bilo pred nekaj leti. Načelnik oddelka za okolje, prostor in javno infrastrukturo novogoriške občine Niko Jurca je povedal, da v zvezi z novim davkom pričakuje vroče polemike in da bodo na zvezi slovenskih mestnih občin stališča obravnavali predvidoma 26. junija.

Župan Matej Arčon pa je dejal, da bi bilo zvišanje prispevka v teh časih nedopustno.

DAVORIN KORON


Najbolj brano