Poteče podaljšani rok za veljavnost prodajnega sporazuma za Mercator

Danes se izteče podaljšani rok za izpolnitev pogoja o prestrukturiranju Mercatorjevega dolga in s tem za veljavnost junija lani sklenjene pogodbe o prodaji 53 odstotkov največjega slovenskega trgovca hrvaškemu Agrokorju.

Danes poteče podaljšani rok za veljavnost prodajnega sporazuma za Mercator Foto: Dejan Mijovic
Danes poteče podaljšani rok za veljavnost prodajnega sporazuma za Mercator Foto: Dejan Mijovic

LJUBLJANA > V zadnjih dneh je neuradno prišlo do napredka, a so informacije o novem podaljšanju roka vendarle neenotne.

V Pivovarni Laško ne verjamejo, da bo prišlo do ponovnega podaljšanja pogodbe, časnik Finance pa je medtem v četrtek poročal, da podaljšanje bo, in sicer do konca maja. Do takrat naj bi vsi udeleženi tudi sklenili prodajni postopek.

V konzorciju prodajalcev Mercatorja so poleg Pivovarne Laško in Pivovarne Union ter Radenske iz skupine Laško še NLB, NKBM, Gorenjska banka, Prvi faktor - Faktoring, Banka Koper, Hypo Alpe-Adria Bank, NFD, Banka Celje in NFD holding.

Prestrukturiranje milijardnega dolga največjega slovenskega trgovca je pogoj za prehod v tisto fazo posla, ko bo moral Agrokor, sam ali v navezi partnerji, zagotoviti denar - ta se ocenjuje na dobre pol milijarde evrov - za financiranje nakupa 53-odstotnega deleža Mercatorja in potem tudi za financiranje dokončnega prevzema največjega slovenskega delodajalca med podjetji.

Če dogovora ne bo, se lahko Agrokor glede na sklenjeno pogodbo iz posla umakne brez plačila odškodnine.

Banke upnice bi morale sprva že do konca januarja sporočiti, na kakšno prestrukturiranje posojil Mercatorju bi pristale. A dogovor ni bil sprejet, zato je Agrokor rok najprej podaljšal do 5. februarja. Ker dogovora spet ni bilo, je nato predlagal podaljšanje do konca meseca.

Prodajalci so na to pristali, konzorcij pa je tako v primežu bank upnic. Medtem ko si prodajalci želijo kupnino čim bližje dogovorjenim 120 evrov za delnico, pa je cilj bank od Agrokorja dobiti čim več prek dokapitalizacije Mercatorja, da bi tako dobile nazaj posojila

Najbolj neomajni naj bi bili avstrijski banki Erste in Raiffeisen, vse skupaj pa še bolj zaplete dejstvo, da je med prodajalci tudi nekaj bank.

Minuli teden naj bi predstavniki bank in Agrokorja po neuradnih informacijah medijev vendarle dosegli napredek v pogajanjih. Avstrijski banki Erste in Raiffeisen naj bi tako nekoliko popustili, a dogovora z največjimi bankami upnicami še vedno ni.

STA


Najbolj brano