Poslovne skrivnosti Teš 6

DZ je začel izredno sejo o problematiki šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), ki jo je zahtevala poslanska skupina SDS, a jo je kmalu po začetku prekinil. Predsednik DZ Janko Veber se je tako odločil, ker vsi poslanci niso prejeli gradiva vlade in nekdanjega direktorja Teša Simona Tota, ki je označeno z oznako interno ali zaupno.

Odbor DZ za infrastrukturo in prostor je danes več kot štiri ure razpravljal o Teš 6, katerega vrednost se je povzpela na 1,44 milijarde evrov Foto: STA
Odbor DZ za infrastrukturo in prostor je danes več kot štiri ure razpravljal o Teš 6, katerega vrednost se je povzpela na 1,44 milijarde evrov Foto: STA

LJUBLJANA > Nekatera gradiva predstavljajo poslovno skrivnost, zato je Veber poslance na začetku opozoril, da bo moral sejo v primeru, če bo kdo navajal podatke iz omenjenega gradiva, zapreti za javnost. A sta se oglasila poslanca Jožef Jerovšek (SDS) in Franc Pukšič (SLS) in opozorila, da vsi poslanci teh gradiv niso prejeli. Prejeli so jih namreč le člani odborov DZ za infrastrukturo in za finance. Pukšič je zato Vebru predlagal, da sejo prekine za toliko časa, da vsi poslanci pridobijo ta gradiva.

Cena poskočila na 1,44 milijarde evrov

Veber je zato sejo prekinil, nadaljevala se bo ob 14.50.

Odbor DZ za infrastrukturo in prostor je danes več kot štiri ure razpravljal o problematiki Teša 6, katerega vrednost se je povzpela na 1,44 milijarde evrov. Odbor priporočil predlagateljev seje, poslanske skupine SDS, ni podprl, saj je ocenil, da so ponedeljkovi sklepi vlade o Tešu 6 ustrezni.

Predlagatelji izredne seje DZ, poslanska skupina SDS, so pripravili tri priporočila, med drugim da vlada, Termoelektrarna Šoštanj (Teš) in njegov lastnik, Holding Slovenske elektrarne (HSE), v 30 dneh predstavijo ekonomsko upravičenost naložbe in vpliv spremenjenih razmer, tudi podražitve projekta in nižjih tržnih cen električne energije, na poslovanje Teša in HSE.

Poročilo do 30. oktobra

Odbor teh priporočil ni podprl, saj je na predlog koalicijskih poslanskih skupin ocenil, da so ponedeljkovi sklepi vlade o tej problematiki ustrezni, v tej smeri pa je sprejel tudi dopolnila k predlaganim priporočilom. Sklepi vlade gredo tako po njihovi oceni v smeri reševanja problematike, vladi pa predlagajo, da do 30. novembra poroča o uresničevanju sklepov, ki jih je sprejela. Glede nalaganja priporočil HSE in Tešu je odbor ocenil, da to ni v pristojnosti DZ, ne glede na to, ali gre za družbo v neposredni ali posredni državni lasti.

Vlada je namreč sprejela več sklepov; med drugim računskemu sodišču predlaga, naj v okviru svojih pristojnosti izvede revizijo investicije v Teš 6, Državnemu pravobranilstvu pa je naložila pripravo poročila o zakonitosti ravnanj organov HSE in Teša.

Ministrstvu za infrastrukturo je naložila pripravo predloga nadaljnjih korakov. Teš mora do 30. oktobra pripraviti noveliran investicijski program, HSE pa do tega datuma predstaviti vpliv spremenjenih razmer na likvidnost, poslovanje in poslovne rezultate obeh družb.

STA


Najbolj brano