Poslanci soglasno za zakon o šolski prehrani

Zadnjo sejo v tem letu so poslanci končali s soglasno potrditvijo zakona o šolski prehrani. Za zakon je glasovalo vseh 79 navzočih poslancev. Tako bo od 1. februarja 2013 do brezplačne malice upravičenih polovica vseh osnovnošolcev in tretjina dijakov, desetina osnovnošolcev pa bo upravičena tudi do brezplačnega kosila.

Med drugimi bo do brezplačne prehrane upravičena približno  polovica osnovnošolcev (Fotografija je simbolična) Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Med drugimi bo do brezplačne prehrane upravičena približno polovica osnovnošolcev (Fotografija je simbolična) Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA> Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za izobraževanje Mojce Škrinjar zakon o šolski prehrani na sistemski način ter bolje in pravičneje ureja prehrano v šoli, predvsem pa zajema več otrok.

Zakon širi polno subvencijo malice tudi v peti razred otroškega dodatka. Do polne subvencije oz. brezplačne malice bodo tako upravičeni učenci osnovnih šol, v družinah katerih povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 53 odstotkov neto povprečne plače v Sloveniji. Skupno bo do brezplačne malice tako upravičenih približno 88.000 šolarjev.

Dodatnim 14.000 učencem iz socialno najšibkejših družin pa bo zagotovljena tudi polna subvencija kosila. Do te subvencije bodo upravičeni učenci, pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo v družini ne presega 18 odstotkov neto povprečne plače v Sloveniji (prvi razred otroškega dodatka).

Za dijake ostaja brezplačna malica za vse, pri katerih povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 42 odstotkov neto povprečne plače (do vključno četrtega razreda otroškega dodatka). Na novo pa bo do delne subvencije v višini 70 odstotkov cene malice upravičenih 12.200 dijakov (peti razred otroškega dodatka), v višini 40 odstotkov cene malice pa 8800 dijakov (šesti razred otroškega dodatka).

Zakon omogoča pridobitev subvencije tudi polnoletnim dijakom, ki nimajo več otroškega dodatka, ter mladostnikom, ki bivajo v zavodih za izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami in se šolajo izven njih.

Za tiste, ki izpolnjujejo pogoje in imajo veljavno odločbo o otroškem dodatku ali o državni štipendiji, bodo centri za socialno delo izdali odločbo o subvenciji prehrane po uradni dolžnosti. Sicer bodo izpolnjevanje pogojev ugotavljali na način, kot to velja za ugotavljanje pravice do otroškega dodatka.

V razpravi pred glasovanjem je Jožef Kavtičnik (PS) opozoril, da je sprejetje zakona o uravnoteženju javnih financ povzročilo anomalije na vseh področjih socialne države, sedaj pa se morajo ukvarjati s posledicami takšnih napačnih odločitev. Dodal je, da je žalostno, "da moramo v Sloveniji sprejemati zakon za preprečevanje lakote".

Ivan Grill (SDS) je spomnil, da je bil že leta 2010 sprejet zakon o šolski prehrani. A ob tem je priznal, da so nekateri kasneje sprejeti zakoni v sistem uvedli nedoslednost in določene anomalije, ki so povzročale " krivico in mogoče manjšo dostopnost do hrane v šolah za socialno bolj ogrožene".

Majda Potrata (SD) je bila kritična do nujnega postopka pri sprejemanju zakona. Po njenih besedah bi "odgovorna in pametna vlada poskrbela, da takšnega zakona ne bi bilo treba sprejemati na vrat na nos".

Kristina Valenčič (DL) je pozdravila širitev kroga upravičencev do subvencij za šolsko prehrano in ugotavljala, da bo do polne subvencije za malico v prihodnjem letu upravičenih polovica vseh osnovnošolcev in tretjina dijakov, desetina osnovnošolcev pa bo upravičena tudi do brezplačnega kosila.

Prav tako so s sprejetimi rešitvami zadovoljni v NSi. Iva Dimic (NSi) pa je ob tem poudarila, da so vsi zaposleni v šolstvu in starši "odgovorni, da poskrbimo, da med nami ne bo lačnih otrok".

Mihael Prevc (SLS) je izrazil veselje, da so pri obravnavi zakona poslanci lahko pokazali pripravljenost na sodelovanje. "Naj bo to dobra popotnica v leto, ki prihaja kot dokaz, da smo pripravljeni stopiti skupaj in poiskati skupne rešitve," je dejal.

Tudi Marjana Kotnik Poropat (DeSUS) je dejala, da je treba nujno urediti trenutno neenotno ureditev osnovnošolske in dijaške prehrane, vsem učencem in dijakom omogočiti dostopnost do šolske prehrane ter odpraviti odvečne administrativne postopke. Vse to po njenih besedah ta zakon prinaša.

STA


Najbolj brano