Poslanci namesto fiaska izbrali fiskalni predah

Poslanci so odločanje v vpisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo odložili do 7. maja. Do takrat naj bi vlada pripravila podatke o finančnem stanju države. Ti osveženi podatki bodo podlaga za odločitev, ali prvi izravnani proračun pripraviti leta 2015 ali pozneje.

Na včerajšnji izredni seji je v poslanske klopi sedla tudi Novogoričanka Mirjam Bon Klanjšček
Na včerajšnji izredni seji je v poslanske klopi sedla tudi Novogoričanka Mirjam Bon Klanjšček 

LJUBLJANA> S prekinitvijo včerajšnje izredne seje so soglašale vse poslanske skupine; tudi SDS, ki je zahtevala njen sklic. Če bi glasovali včeraj - očitno razdeljeni glede izvedljivosti zaveze za uravnoteženje proračuna že do leta 2015 -, bi bilo to zelo slabo sporočilo mednarodnim trgom. Za prekinitev seje so se torej odločili, da bi se izognili fiasku.

Odločitev na osnovi svežih podatkov

Alenka Bratušek je za dosego kompromisa sklicala dva politična vrhova: v sredo zvečer in pred včerajšnjo sejo vlade.

Edini, ki imata še vedno težave z besedilom ustavne spremembe, ostajata PS in SD; vse ostale stranke bi, če bi bilo glasovanje že včeraj, fiskalno pravilo brez težav podprle. Ne gre za nasprotovanje zavezi za uravnoteženje proračuna, zagotavljajo v PS in SD, pač pa za prepričanje, da bi nagla konsolidacija javnih financ do leta 2015 državi lahko povzročila več škode kot koristi.

Največkrat slišana alternativna možnost je, da bi zavezo, kdaj naj Slovenija pripravi prvi proračun, skladen s fiskalnim pravilom, prestavili z leta 2015 na leto 2017. Predah do 7. maja naj bi bil namenjen prav premisleku, katera rešitev bi bila najboljša.

Vlada bo do 7. maja pripravila nove javnofinančne izračune, na podlagi katerih bodo poslanci presodili, ali je fiskalno pravilo v ustavo moč vnesti po sedanjem predlogu ali so potrebne spremembe besedila, zaradi česar bi DZ takrat besedilo ustavne spremembe vrnil ustavni komisiji. “Veseli me, da se zavedamo, da mora biti fiskalno pravilo, ki bo zapisano, takšno, da bo izvedljivo v praksi,” je včerajšnji podaljšek komentirala predsednica vlade Alenka Bratušek.

Čas do konca leta

Države, ki so ratificirale evropsko medvladno pogodbo o fiskalnem paktu, morajo fiskalna pravila v svoje notranje pravo vnesti do konca letošnjega leta. V Sloveniji je v času Janševe vlade prevladalo mnenje, da se zgolj zapis v zakon ne bi obnesel in da trošenje pri nas lahko učinkovito zajezi le tako zavezujoč akt, kot je ustava.

Čeprav je do konca leta še devet mesecev, je poslanska skupina SDS izredno sejo, na kateri bi odločili o vpisu fiskalnega pravila v ustavo, zahtevala že zdaj. Poslanci SDS menijo, da si je treba tako povrniti zaupanje tujine.

“V poslanski skupini SDS ocenjujemo, da je zapis fiskalnega pravila v ustavo ta trenutek edino močno sporočilo, ki ga še lahko pošljemo budnemu in kritičnemu zunanjemu okolju,” je naglico pojasnil Jože Tanko, pred tem pa ošvrknil dosedanje javne nastope Bratuškove, ki da so dvignili ceno zadolževanja.

JANA KREBELJ


Najbolj brano