Poslanci naj bi zategnili tudi svoje pasove

Poslanci bodo v zakonodajni postopek še danes vložili novelo zakona o poslancih, s katero nameravajo omejiti poslanska nadomestila. Prav tako nameravajo zarezati v stroške za delo poslancev in poslanskih skupin ter za delo državnega zbora, je na skupni novinarski konferenci s predstavniki poslanskih skupin povedal predsednik DZ Gregor Virant.

Predsednik državnega zbora Gregor Virant Foto: Stanko Gruden/Sta
Predsednik državnega zbora Gregor Virant Foto: Stanko Gruden/Sta

LJUBLJANA> Podpise za novelo, ki jo je pripravila Lista Virant, bodo zbirali danes, pri tem pa Gregor Virant ocenjuje, da bodo podpise prispevali poslanci vseh poslanskih skupin. Novelo bi državni zbor obravnaval po skrajšanem postopku.

Po Virantovih besedah želi parlament s tem dati jasen signal, da je treba varčevati, pri tem pa se poslanci zavedajo, da je treba najprej začeti na vrhu, to je pri njih. “Če nam, poslancem, to ni jasno, potem nimamo kaj iskati v državnem zboru,” je dejal.

Do nadomestila plače bodo upravičeni šest mesecev

Novela zakona o poslancih predvideva skrajšanje časa, ko je poslanec po izteku funkcije upravičen do nadomestila plače, in sicer z 12 na največ šest mesecev. Pri tem se bo znižala tudi sama višina nadomestila, in sicer s 100 odstotkov plače na 80 odstotkov. Poslancem, ki bodo izpolnili minimalne pogoje za upokojitev, nadomestilo ne bo več pripadalo, prav tako ne tistim, ki bodo poslanci manj kot šest mesecev. Če bo poslanec med prejemanjem nadomestila pogodbeno delal, pa se mu bo nadomestilo znižalo za višino zaslužka.

Nove določbe bi veljale že za poslance, ki že prejemajo nadomestilo, pri čemer se Virant zaveda, da bi lahko kdo izmed njih sprožil ustavni spor. “Vendar naj o tem odloči ustavno sodišče,” pravi. Z omenjeno novelo bi državni zbor po besedah Viranta v vsakem mandatu privarčeval od 1,5 do dva milijona evrov, “kar za državni proračun ni velik znesek, gre pa predvsem za zgled”.

Podražili bodo tudi kosila v restavraciji državnega zbora

V koalicijskih poslanskih skupinah je po besedah Viranta že usklajen tudi predlog, da se za 12 odstotkov zmanjšajo pavšali za delo poslancev v volilnih okrajih, da se za 66 odstotkov zmanjšajo limiti za mobilno telefonijo poslancev ter da se razpolovijo stroški za reprezentanco za predsednika državnega zbora, vodje poslanskih skupin in predsednike delovnih teles.

Za 33 odstotkov bi se zmanjšala sredstva poslanskih skupin za izobraževanje, prav tako bi se za 20 odstotkov podražila kosila za postrežni del restavracije državnega zbora, kjer običajno jedo poslanci. Povračila stroškov prevoza na delo in z dela, ki jih prejemajo poslanci, bi se izenačila s povračili, ki veljajo za zaposlene v državni upravi, nadomestila za najemanje poslanskih pisarn pa bi se z zdajšnjih 200 znižala na 180 evrov mesečno. Poslanci bi po dogovoru, ki ga namerava koalicija poslati še v presojo obema opozicijskima strankama, omejili tudi obiske v tujini.

Na mehak način nameravajo zmanjšati število zaposlenih v parlamentu

Varčevanje se po besedah Viranta obeta tudi pri delu služb državnega zbora. Ta se bo tako odpovedal vsem naložbam razen tistim, ki so res nujne. Prav tako ne bo kupoval tehnološke opreme in avtomobilov. Postopoma, na tako imenovan mehak način, nameravajo zmanjšati tudi število zaposlenih v parlamentu in izplačevanje nadur, je povedal.

Po Virantovih besedah je to prva stopnja varčevanja v državnem zboru, saj nameravajo z aktivnostmi na tem področju nadaljevati vse do sprejemanja rebalansa proračuna.

STA


Najbolj brano