Posevke lahko ogrozi padec temperature

Posevki ozimin se razraščajo, poganjki so v večini primerov za ta čas sorazmerno gosti, pravijo na Kmetijskem inštitutu Slovenije. Dodajajo, da posevki zaradi nadpovprečno visokih temperatur niso ogroženi, potencialna nevarnost bi bila, če bi se temperature nenadoma spustile pod -10 stopinj Celzija.

Fotografija je simbolična Foto: Alenka Tratnik
Fotografija je simbolična Foto: Alenka Tratnik

LJUBLJANA > Ozimna žita se trenutno razraščajo, tako da imajo posamezne rastline odvisno od časa setve tri in več stranskih poganjkov in so posevki v večini primerov za ta čas sorazmerno gosti.

Predvsem posevki ječmena so bujni. Posevki zaradi nadpovprečno visokih temperatur niso ogroženi. Potencialno nevarnost za posevke bi bila, če bi se temperature nenadoma, čez noč, spustile na -10 stopinj Celzija in manj, kar pa je malo verjetno.

Večjo nevarnost predstavlja snežna odeja v primeru, če bi se ta na razmočenih tleh obdržala dlje časa in bi se zaradi tega razvila snežna plesen, so pojasnili na Kmetijskem inštitutu Slovenije.

Škoda bi lahko nastala zlasti tam, kjer niso uporabili učinkovitih pripravkov za razkuževanje semena. Različne glive, ki povzročajo listne pegavosti ali gnitje korenin in stebel, so zaradi visokih temperatur aktivne. Spomladi se bodo bolezni žit lahko pojavile bolj zgodaj in intenzivneje.

V posevkih žit je tudi veliko listnih uši, ki ne mirujejo. Ko sesajo, na rastlinah prenašajo rastlinske viruse, in pričakovati je, da bo več okuženih rastlin kot v običajnih letih.

Na inštitutu so pojasnili, da je bilo leto 2013 zelo težko za pridelovalce mnogih kmetijskih rastlin, torej krompirja, jarih žit, zelenjadnic, oljnic, tudi koruze.

Tla so bila zaradi vlažne in tople zime 2013 zbita, trda, mokra, hladna, kar je skupaj s hladnim spomladanskim vremenom povzročilo počasno in slabo rast rastlin in propad mnogih posevkov. Poletje je bilo nato vroče in suho, tla pa izjemno zbita.

Takrat so na inštitutu opozarjali, da bo zato za izboljšanje strukture tal nujno, da bodo tla v prihodnji zimi dobro premrznila. “Prav to se do zdaj ni zgodilo, saj je bila zima zelo topla. Upamo torej vsaj na dovolj hladen februar brez preveč snega, da bi tla dobro premrznila. Le tako se lahko nadejamo ugodne spomladanske setve,” poudarjajo na inštitutu.

Stanje posevkov torej ta hip ni slabo ali kritično, prav tako za spomladanske posevke še ni nič zamujenega. Vse je odvisno od druge polovice zime.

STA


Najbolj brano