Posedi: Naj odgovarjajo za svoje neumnosti

Sindikalist Janez Posedi pričakuje, da bo vlada tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij izplačala vsem javnim uslužbencem. Če si lahko privoščijo sodne postopke, so “pač nori”, je dodal in odgovorne pozval, naj odgovarjajo “za svoje neumnosti”.

Janez Posedi je odgovorne pozval, naj odgovarjajo “za svoje neumnosti” Foto: STA
Janez Posedi je odgovorne pozval, naj odgovarjajo “za svoje neumnosti” Foto: STA

LJUBLJANA > Predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi je bil ob robu današnje seje Ekonomsko-socialnega sveta jasen: “Če me spomin ne vara, smo mi celo jesen 2010 govorili, da vlada popolnoma napačno ocenjuje politične, ekonomske in pravne posledice svojih dejanj in zdaj se je to tudi izkazalo”. Po njegovih besedah je bil ključni motiv vsega dogajanja ignoranca, ki da so ji priča tudi pri ostalih vladah, ki jih srečujejo od takrat.

Virant je danes napovedal tudi, da bo 170 milijonov evrov za ta izplačila država lahko dobila le z znižanjem plač javnih uslužbencev. Posedi pa je spomnil, da je imel nekdanji premier Borut Pahor leta 2010 “nek plan B”, če država izgubi na sodišču, zato pričakuje, da bo tudi prevzel odgovornost “za svoje neumnosti”.

Gre za več kot deset milijonov evrov letno

Posedi opozarja, da je zadeva iztožljiva. Obresti, ki se s tem nabirajo, pa so po njegovih besedah ekstremne, gre za več kot 10 milijonov evrov letno. Ob tem Posedi upa, da se bo zgodba čim prej zaprla, saj se zna kakšna pojaviti še okrog izplačila četrte četrtine plačnih nesorazmerij.

Minister za notranje zadeve Gregor Virant je danes že dejal, da bodo tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij za nazaj izplačali vsem javnim uslužbencem in ne le članom sindikata državnih organov, ki so uspeli pravico dobiti po sodni poti.

Ali bodo pristali na odlog ali na obročno odplačevanje?

Na vprašanje, ali so na sindikalni strani pripravljeni pristati na odlog ali vsaj obročno izplačevanje, pa je Posedi odgovoril, da so “nekoč davno nazaj” vladi ponujali mediacijo, na katero ni pristala. Takrat bi verjetno bile kakšne možnosti za pogajanja, je pojasnil, zdaj pa je to zadeva posameznika in v Pergamu imajo vse pripravljeno za vložitev tožbenih zahtevkov, če se vlada ne bo odzvala “v doglednem roku”.

Država je namreč izgubila sodni spor glede odprave tretje četrtine plačnih nesorazmerij uradnikom državnih organov, saj je vrhovno sodišče potrdilo sodbo višjega delovnega in socialnega sodišča v prid Sindikata državnih organov Slovenije, ki jo je država izpodbijala. Država bo tako javnim uslužbencem za obdobje od 1. oktobra 2010 do 31. maja 2012 izplačala tretjo četrtino plačnih nesorazmerij skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi.

STA


Najbolj brano