Poročilo o Teš 6 čez tri mesece

Vlada je na današnji dopisni seji sprejela več sklepov o Tešu 6. Med drugim predlaga računskemu sodišču, da v okviru svojih pristojnosti izvede revizijo investicije v Teš 6, Državnemu pravobranilstvu pa naložila pripravo poročila o zakonitosti ravnanj organov HSE in Teša.

Vlada računskemu sodišču predlaga, da v okviru svojih pristojnosti izvede revizijo investicije v Teš 6, Državnemu pravobranilstvu pa naložila pripravo poročila o zakonitosti ravnanj organov HSE in Teša Foto: STA
Vlada računskemu sodišču predlaga, da v okviru svojih pristojnosti izvede revizijo investicije v Teš 6, Državnemu pravobranilstvu pa naložila pripravo poročila o zakonitosti ravnanj organov HSE in Teša Foto: STA

LJUBLJANA > Kot so po seji sporočili iz urada vlade za komuniciranje, se je vlada danes seznanila s priporočili DZ o problematiki investicije v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) in slovenske energetike ter sprejela mnenje, ki bo predstavljeno v DZ.

Skupina poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom (SDS) namreč DZ, ki bo na torkovi izredni seji obravnaval omenjeno problematiko, predlaga sprejem treh priporočil vladi kot lastnici Holdinga slovenske elektrarne (HSE) - ta je lastnica Teša - v zvezi z naložbo v šesti blok in slovensko energetiko.

Poročilo v roku treh mesecev

Vlada je danes ob obravnavi odgovora na sklepe odborov DZ za finance in monetarno politiko ter za infrastrukturo in prostor, ki sta vlado konec maja pozvala, da zagotovi uresničevanje pogojev za poroštveni zakon za projekt, sprejela več sklepov.

Poleg tega, da predlaga računskemu sodišču revizijo v Teš 6, je Državnemu pravobranilstvu naložila, da v sodelovanju z ministrstvom za infrastrukturo in prostor ter ministrstvom za finance v roku treh mesecev pripravi poročilo o zakonitosti ravnanj organov HSE in Teša ter v primeru ugotovljenih nepravilnosti predlaga ukrepe za zaščito interesov države. Vsa dokumentacija in poročilo Državnega pravobranilstva se posredujejo organom pregona.

Nadaljnji koraki

Ministrstvu za infrastrukturo je vlada naložila, da s pomočjo mednarodne, neodvisne specializirane družbe pripravi pregled možnih opcij in predlog nadaljnjih korakov. Tešu je sklenila naložiti, da najpozneje do 30. oktobra pripravi noveliran investicijski program za projekt.

“Novelacija naj poleg obveznih elementov vsebuje tudi analizo občutljivosti investicije glede na možne spremembe vhodnih podatkov (stroški investicije, stroški obratovanja in delovanja Teša 6, prodajna cene električne energije, cena premoga, cena CO2 kuponov ter drugih podatkov, ki lahko pomembno vplivajo na vrednost investicije),” so pojasnili na uradu vlade za komuniciranje.

Nejasni razlogi za podražitev

Vlada hkrati nalaga HSE, da do 30. oktobra predstavi vpliv spremenjenih razmer povezanih z investicijo v Teš 6 na likvidnost, poslovanje in poslovne rezultate družb HSE in Teš ter oceno tveganja za unovčitev državnega poroštva.

Vlada sicer med drugim ugotavlja, da projekt ne zagotavlja izvedbe v časovnih in cenovnih okvirih, kot so bili opredeljeni ob odločanju o investiciji. Iz razpoložljive dokumentacije razlogi povišanja vrednosti investicije niso razvidni v zadostni meri, prav tako razpoložljiva dokumentacija ne zagotavlja zadostnih podlag za sprejemanje nadaljnjih odločitev.

Vlada se strinja s poslanci, da morajo v HSE in Tešu spremljati stanje projekta, ugotavljati tveganja, ki so jim izpostavljeni zaradi sprememb razmer, in iskati ukrepe za njihovo obvladovanje.

Lani 440 milijonov evrov vredno posojilo

Ob tem morajo pristojni organi za preprečevanje korupcije in za pregon kaznivih dejanj storiti vse, kar je v njihovi pristojnosti, da se ugotovi odgovornost vseh vpletenih za morebitna protipravna ravnanja ali opustitve dolžnega ravnanja, ki imajo za posledico povečevanje stroškov projekta in zamude pri njegovem dokončanju, so še navedli v uradu.

DZ je decembra lani potrdil zakon o poroštvu, po katerem država jamči za 440 milijonov evrov vredno posojilo pri Evropski investicijski banki, a pod pogojem, da je 1,3 milijarde evrov končna številka investicije v Teš 6. Ta številka pa se je zvišala, in sicer na 1,44 milijarde evrov.

STA


Najbolj brano