Popovič in Terčon protestno zapustila prizorišče

Župani so na današnjem vseslovenskem srečanju občin v Celju opozorili, da ne pristajajo na rešitve s strani države, ki bodo povzročile še dodatno slabšanje položaja prebivalcev. Župani ne pristajajo na razgradnjo sistema lokalne samouprave, ki je po njihovih besedah eden redkih, ki še uspešno deluje.

V občinah  napovedujejo, da bodo na dan sprejemanja zakona o davku na nepremičnine ali na drug primeren dan organizirale demonstracije enotnosti in moči lokalne samouprave. Ta predlog je  dal župan Ajdovščine Marjan Poljšak. Foto: STA
V občinah napovedujejo, da bodo na dan sprejemanja zakona o davku na nepremičnine ali na drug primeren dan organizirale demonstracije enotnosti in moči lokalne samouprave. Ta predlog je dal župan Ajdovščine Marjan Poljšak. Foto: STA

CELJE > Od vlade pa pričakujejo dialog.

Predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar je na srečanju, ki je potekalo brez vladnih predstavnikov, dejal, da se zavedajo krizne situacije v državi in prav zato vztrajajo, da se ukrepi, sistemske spremembe ali strateške usmeritve dogovarjajo in usklajujejo z vsemi akterji, tudi občinami.

Po Žagarjevih napovedih bodo zahtevali čimprejšnje srečanje s predsednico vlade Alenko Bratušek in ministri, saj želijo izraziti svoje stališče do zakonodajnih in sistemskih predlogov, ki so pripravljeni ali naj bi se začeli pripravljati.

Glede predloga zakona o davku na nepremičnine je Žagar ocenil, da so občine večkrat predlagale konstruktivne rešitve, vendar so bili njihovi predlogi le delno upoštevani. Žagar meni, da bi morali obdržati nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, vse dokler ne bi napisali nekega kakovostnega zakona, vmes pa bi uvedli krizni davek. Poudaril je, da v zadnjem tednu občine niso bile vključene v razpravo o omenjenem zakonu, in ocenil, da gre vse, kar se je dogajalo, na škodo občin.

Precej manj denarja za občine

Predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj pravi, da državna proračuna za leti 2014 in 2015 občinam prinašata razpolovljena sredstva, leta 2015 pa bi se povprečnina znižala za dva odstotka. Prav tako država od občin pričakuje 42 milijonov evrov od davka na nepremičnine.

Po navedbah Smrdelja država varčuje na najšibkejših, za zelo redko poseljene občine pa so sredstva prav tako zmanjšana. Dejal je tudi, da se bodo po noveli zakona o financiranju občin skupni prihodki občin občutno znižali s tem, da mestne občine tega nižanja prihodkov ne bodo občutile.

Smrdelj se ne strinja z razlogi za ukinjanje dela občin in po njegovih besedah je vse pripravljeno na “horuk”, brez resnih analiz v ozadju. Ob tem je postregel s podatki, da je skupni dolg občin in pravnih oseb konec leta 2011 znašal dobrih 805 milijonov evrov, povprečna zadolženost pa je znašala 396 evrov na prebivalca.

Leta 1955 je imela Slovenija 371 občin

Ob koncu leta 2011 so imele občine z do 5000 prebivalci 72,8 milijona evrov dolga, zadolženost na prebivalca je znašala 229 evrov in kot pravi Smrdelj, so prav te občine predvidene za ukinitev. Opozoril je, da je imela Slovenija leta 1955 kar 371 občin ter da so se občine z lanskim podpisom sporazuma z vlado za leti 2013 in 2014 zavestno odpovedale skoraj 200 milijonom evrov.

“V Sloveniji imamo dober in učinkovit sistem lokalne samouprave, ljudje so zadovoljni z učinkovitim delom svojih občin. Zakaj bi jih v nekaj prisilili, če so svojo občino pripravljeni plačati? Na posameznem zaokroženem širšem območju ni boljšega razvojnega elementa, kot je občina,” je prepričan Smrdelj.

Župani so na srečanju napovedali ustavno presojo zakona o nepremičninah, če bo sprejet v predlagani obliki, od vlade pa zahtevajo med drugim ohranitev 536 evrov povprečnine na prebivalca ter da se v naslednji finančni perspektivi v ospredje postavijo vlaganja v javno infrastrukturo in ne v zasebni sektor. Pričakujejo tudi, da bodo aktivno sodelovali pri pripravi strategije razvoja lokalne samouprave.

Poljšak predlagal demonstracije

Župane je sicer zmotila neudeležba Alenke Bratušek in ministrov na današnjem srečanju, na katerega je prišlo nekaj predstavnikov s finančnega in kmetijskega ministrstva. Z Mestne občine Koper so sporočili, da sta župana Kopra in Sežane, Boris Popovič in Davorin Terčon, prav zaradi neudeležbe premierke in predstavnikov vlade srečanje protestno zapustila.

Popovič je pri tem ocenil, da je vlada s to potezo pokazala, da se sploh ne zaveda razsežnosti današnje krize in da ni pripravljena razumeti, da mora država okrepiti vlogo lokalnih skupnosti, namesto da jih s svojimi ukrepi celo dodatno tlači.

Župani tako, kot so zapisali v izjavi za javnost po srečanju, zahtevajo, da se premierka in ministri z njimi srečajo v najkrajšem možnem času. V občinah pa napovedujejo tudi, da bodo na dan sprejemanja zakona o davku na nepremičnine ali na drug primeren dan organizirale demonstracije enotnosti in moči lokalne samouprave. Ta predlog je sicer dal župan Ajdovščine Marjan Poljšak.

STA


Najbolj brano