Poostren nadzor nad blagajnami

Davčna in carinska uprava bosta od danes naprej izvajali skupni poostren nadzor nad blagajniškim poslovanjem in strožje trošarinske kontrole prodaje tobačnih izdelkov in alkoholnih pijač.

Davčna in carinska uprava bosta od danes naprej izvajali skupni poostren nadzor nad blagajniškim poslovanjem in strožje trošarinske kontrole prodaje tobačnih izdelkov in alkoholnih pijač
Davčna in carinska uprava bosta od danes naprej izvajali skupni poostren nadzor nad blagajniškim poslovanjem in strožje trošarinske kontrole prodaje tobačnih izdelkov in alkoholnih pijač 

LJUBLJANA > Timi davčnih inšpektorjev in predstavnikov mobilnih carinskih enot bodo do konca avgusta opravili 2400 nadzorov, so danes sporočili z Davčne uprave RS (Durs).

V okviru nadzora blagajniškega poslovanja bodo po pojasnilih Dursa pregledovali vmesne zaključkov blagajn, jih primerjali z denarjem v blagajni, v primerih ugotovljenih razhajanj pa bodo sledili postopki o prekršku zaradi neizdajanja računov.

Predpisane sankcije so se v skladu s prenovljeno zakonodajo, ki velja od 1. julija, močno zvišale in znašajo od 2000 pa vse do 125.000 evrov. Ob tem je po novem obvezna uporaba računalniškega programa ali elektronske naprave, ki ne omogoča brisanja, popravljanja ali kakršnegakoli spreminjanja izvornega zapisa, shranjenega v napravi ali na drugem mediju, brez hrambe prvotnih podatkov in vseh poznejših sprememb.

Podatki o prometu

Inšpektorji bodo pridobivali tudi podatke o prometu zadnjih dni, o številu blagajn v lokalu, o podatkih proizvajalca oziroma dobavitelja računalniškega programa ter druge informacije, potrebne za postopke nadzora.

Davčna uprava je že pred začetkom veljave novih pravil napovedala poostren nadzor, v zadnjih dveh tednih pa je potekala preventivna akcija.

Na terenu je bilo približno 140 davčnih inšpektorjev, ki so prikrito fotografirali račune, in več kot 150 carinikov, ki so obiskali več tisoč zavezancev po vsej Sloveniji, izvajali pa so preventivno akcijo, v kateri so zavezance opozarjali na novo zakonodajo pri izdajanju računov.

Utajevanje davkov in siva ekonomija

Kljub aktivnostim Dursa in drugih pristojnih organov pa je utajevanje davkov in sive ekonomije v Sloveniji po navedbah davčne uprave še vedno preveč.

Zato opozarjajo, da je za pravilno izpolnjevanje davčnih obveznosti in obvladovanje sive ekonomije zelo pomembno tudi zavedanje vseh državljanov, da je neplačevanje davkov skupni problem družbe.

Zato je treba spremeniti način razmišljanja, dvigniti davčno kulturo ter postaviti prostovoljno in pravilno izpolnjevanje davčnih obveznosti visoko na vrednostno lestvico vrednot, so prepričani na Dursu, kjer so potrošnikom v ta namen pripravili zgibanko, v kateri so predstavljene posledice nejemanja računov.

STA


Najbolj brano