Politiki so tik pred zdajci stopili na isti breg

Danes, ko bodo poslanci sprejemali interventni zakon, naj ne bi bilo nepričakovanih zapletov. Vsi vpleteni, parlamentarne stranke, pa tudi sindikati in upokojenci, so namreč na včerajšnjih sestankih dosegli zelo visoko stopnjo soglasja za podaljšanje zamrznitve plač, pokojnin in socialnih transferjev še v prvo polletje prihajajočega leta.

Politiki so na isti breg stopili tik pred zdajci, saj mora zakon začeti veljati že s 1. januarjem
Politiki so na isti breg stopili tik pred zdajci, saj mora zakon začeti veljati že s 1. januarjem  

LJUBLJANA> Zadnje dejanje včerajšnjega celodnevnega sestankovanja na temo interventnega zakona je bila večerna seja odbora za finance, kjer so določili končno besedilo interventnega zakona. Poslanske skupine so tokrat enotne: podaljšanje zamrznitev je trd prijem, a če ga ne bodo naredili, bodo morali v kratkem poseči po še trših; tudi takšnih, ki bi pomenili zmanjševanje nekaterih pravic.

Desus še okleva, a ne pretirano

Do predloga interventnega zakona je ostala zadržana le stranka Desus, kjer se bodo šele pred današnjo sejo dokončno odločili, ali bodo zakon podprli. Kot je napovedal predsednik Karl Erjavec, obstaja veliko možnosti, da ga bodo podprli, a pred tem želijo jasno zagotovilo, da interventnemu zakonu ne bodo sledili še drugi ukrepi, ki bi slabšali položaj upokojencev.

Interventni zakon je le prvi ukrep za konsolidacijo javnih financ. Če bo hotela Slovenija izpolniti zaveze, ki jih je dala EU, bo morala v letu 2012 v proračunu najti skupno 500 do 600 milijonov evrov prihrankov.

In kaj piše v zakonu, o katerem bodo danes odločali poslanci? Zakon določa, da bodo transferji posameznikom in gospodinjstvom, pokojnine ter plače javnih uslužbencev in funkcionarjev ostale zamrznjene za obdobje prvih šestih mesecev prihodnjega leta. Iz zamrznitve bodo izvzeta nadomestila za čas brezposelnosti.

Poleg tega naj v času trajanja zamrznitve ne bi bilo nobenih enostranskih posegov v doseženi dogovor. Stranke naj bi se od enostranskih posegov ogradile s posebno izjavo, ki naj bi jo podpisale do današnje seje.

Polletno premirje

“Kupili smo si pol leta časa in v tem času bo treba poiskati pot naprej,” je izplen včerajšnjih sestankov, na katerih so se sindikati v zameno za pristanek na zamrznitev znebili strahu pred samovoljnim vtikanjem vlade v izdatke za plače, pokojnine in transferje povzela Alenka Bratušek iz Jankvićeve Pozitivne Slovenije. Na večerni seji odbora za finance je bil s takšnim dogovorom zadovoljen tudi predsednik Ekonomsko socialnega sveta, sicer predstavnik delodajalcev Jože Smole. V teh šestih mesecih lahko pride do dogovorov za nadaljnje varčevalne ukrepe. “To vodi v socialni dialog, v katerega vsi verjamemo,” je določitev premirja pozdravil Smole.

Prvi je na vrata potrkal Janković

Do večerne priprave besedila zakona je sicer vodila vrsta sestankov, ki sta jih sklicala verjetni mandatar Zoran Janković in predsednik DZ Gregor Virant.

Ključni korak je zjutraj storil Janković, ki se je sestal s predstavniki sindikatov in delodajalcev in že kmalu sporočil, da oboji, predvsem pa sindikati, katerih članstvo bo zaradi zamrznitev neposredno prikrajšano, pristajajo na takšne varčevalne ukrepe. Dokazali so, da se znajo dogovoriti, je ocenil Janković: “Pričakujem, da bo Evropa to spoštovala in tudi obrestne mere bi bile lahko zaradi sprejetja interventnega zakona nižje.” Po njegovi oceni bi z interventnim zakonom na račun zamrznitve v polovici leta prihranili 150 milijonov evrov, še 150 milijonov evrov pa bi prihranili zaradi nižje obrestne mere.

Popoldne je predstavnike sindikatov, upokojencev ter vodje poslanskih skupin in Zorana Jankovića gostil še Gregor Virant in tudi ta sestanek je potrdil, da pred današnjo sejo ni vidnejših razpok.

JANA KREBELJ


Najbolj brano