Policisti protestno zapustili pogajanja o plačah

Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja bo na današnjem nadaljevanju pogajanj o napovedanih rezih v plače še enkrat preverila, koliko ima vlada še volje za sklenitev dogovora.

Radivoj Uroševič in Franci Frantar Foto: STA
Radivoj Uroševič in Franci Frantar Foto: STA

LJUBLJANA> Oba policijska sindikata pa sta protestno zapustila pogajanja, ker se pogovarjajo samo o varčevalnih ukrepih in ne o njihovih stavkovnih zahtevah.

Vlada po besedah predsednika Policijskega sindikata Slovenije Radivoja Uroševiča ignorira vse stavkovne zahteve policistov. “Dobili smo odgovor, da se lahko o vseh stvareh, ki se ne tičejo denarja, pogovarjamo, pogajamo z ministrom za notranje zadeve,” je pojasnil. Predstavnike policijskih sindikatov je zmotila tudi skromna prisotnost ministrov na pogajanjih, kar je po njihovem mnenju samo kupovanje časa. Odločili so se, da bodo svoj čas in energijo raje usmerili v delo s kolegi, ki stavkajo.

Policisti bi se pogovarjali o vsem

Policisti so po Uroševičevih besedah stavko napovedali pred 20 dnevi, osmi dan stavkajo, pa jih nihče niti ne vpraša, kako se počutijo, ali pa, če obstajajo kakšne možnosti za zbližanje stališč. V tem času so dobili od vlade skope odgovore, ki se nanašajo na vse stavkajoče, vse pa se se vrti predvsem okoli znižanja plač, je dodal.

Generalni sekretar Sindikata policistov Slovenije Franci Frantar pa je poudaril, da bi se vladna stran pogovarjala samo o varčevalnih ukrepih, namesto, da bi se pogovarjala o stavkovnih zahtevah. Policisti se želijo po njegovih besedah pogovarjati o vsem. Kljub temu, da se vsakodnevno pogovarjajo z ministrom za notranje zadeve Vinkom Gorenakom, to niso pogajanja in o stavkovnih zahtevah še niso govorili. Stavkovna odbora obeh policijskih sindikatov danes usklajujeta način zaostrovanja stavke, vendar o podrobnostih še ne želijo govoriti.

Štrukelj: plače bi znižali trajno

Vladni pisni predlog po besedah vodje koordinacije Branimirja Štruklja prinaša znan predlog vlade z dodatnim pojasnilom, da bi bilo znižanje plač trajno. “Vrtimo eno in isto zgodbo, vse smo si že povedali,” je pred pogajanji dejal Štrukelj in dodal, da bodo danes poskušali ponovno odpreti ta vprašanja. “Bomo videli, koliko ima vlada še volje, da to stori,” je dodal.

Glede danes objavljenega stališča ministrstva za pravosodje in javno upravo o neplačilu stavke pa je Štrukelj priporočil pozorno branje stavkovnih zahtev. “Pri ministru niso dobro prebrali stavkovnih zahtev, saj trdijo, da se ne sklicujemo na kolektivne pogodbe, kar pa ne drži,” je pojasnil Štrukelj.

Ministrsvo ponudilo znižanje normativov

Ker se sindikati v stavkovnih zahtevah sklicujejo na kršitev kolektivnih pogodb, je to po njegovem mnenju razlog za to, da je stavka plačana. “Razumem, da poskušajo vztrajati pri neplačilu. Moj odgovor je, da bo sodišče na koncu odločilo, kdo ima prav. Ne dvomim v to, da bomo sindikati na sodišču dokazali, da je delodajalec kršil veljavne kolektivne pogodbe in dogovore,” je bil odločen vodja koordinacije.

Štrukelj je komentiral tudi preklic torkovega vladnega predloga na pogajanjih o normativih v šolstvu, ki jo je minister za izobraževanje Žiga Turk objavil na socialnem omrežju Twitter. Opozoril je, da je minister odpovedal ponujeno znižanje normativa glede števila otrok v razredu s 30 na 28 preden bi se utegnil sindikat opredeliti do predloga.

Štrukelj: vladni predlogi so nerazumni

Sindikat je bil na torkovih pogajanjih do tega predloga sicer kritičen, saj je bolj simbolen predlog kot kaj drugega, je priznal Štrukelj, vendar bi se do njega opredelil na četrtkovem nadaljevanju pogajanj o normativih. Takšno dogajanje je po njegovem mnenju na robu še sprejemljivega.

Vodja koordinacije je ponovil, da se je vladana stran očitno osredotočila zgolj na to, da bi odgovornost za neuspeh pogajanj prevalila na sindikalno stran. Nihče drug kot vlada ni odgovoren za razmere, ki mejijo na konflikt, ker je prišla z neracionalnimi, nerazumnimi predlogi, je prepričan Štrukelj.

STA


Najbolj brano