Policija posredovala proti protestnikom v Kijevu

Protestniki v ukrajinski prestolnici Kijev tudi danes vztrajajo na ulicah, čeprav so jim oblasti zagrozile z uporabo sile. Policija je vdrla v protestniški tabor na ulici Hruševski ter več protestnikov aretirala. Po navedbah zdravstvenih virov je eden od protestnikov, ki ga je ustrelil policist, podlegel ranam.

Protestniki v ukrajinski prestolnici Kijev tudi danes vztrajajo na ulicah, čeprav so jim oblasti zagrozile z uporabo sile Foto: Wikipedia
Protestniki v ukrajinski prestolnici Kijev tudi danes vztrajajo na ulicah, čeprav so jim oblasti zagrozile z uporabo sile Foto: Wikipedia

KIJEV > Policisti, oboroženi s čeladami in ščiti, so danes predrli barikade, ki so jih postavili protestniki. Pomaknili so se kakih 50 metrov po ulici, ki vodi do ukrajinskega parlamenta, nato pa se vrnili na prvotni položaj. Protestniki, ki jih je policijska akcija zgodaj zjutraj presenetila, so se odzvali z metanjem kamenja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Iz glavnega središča protestov, kijevskega Trga neodvisnosti, za zdaj o kakršni koli policijski akciji še ne poročajo.

Zdravstveni viri so medtem navedli, da je eden od protestnikov podlegel ranam, potem ko ga je ustrelil policijski ostrostrelec. Ukrajinsko notranje ministrstvo je smrt potrdilo, ne pa tudi vzroka.

Zdravstveni center protestnikov navaja tudi, da je še en aktivist umrl, potem ko je med spopadi s policijo padel z nadstreška nogometnega stadiona kijevskega Dinama. Notranje ministrstvo tega še ni potrdilo.

Ukrajinski premier Mikola Azarov je v torek opozoril, da bodo morale ukrajinske oblasti v skladu z zakoni uporabiti silo proti protestnikom, če provokatorji ne bodo nehali spodbujati spopadov s policijo. S tem je imel v mislih na sporni zakon proti protestniškemu gibanju, ki je začel veljati v torek in ki je še podžgal proteste.

Opozorilo ni zaleglo, saj je več tisoč protestnikov še vedno na ulicah. Tudi ponoči so poročali o več spopadih s policijo, protestniki so v policiste metali kamenje in podtikali ogenj. Policisti so se odzvali s solzivcem in šok granatami.

Vendar pa je po poročanju AFP nasilje daleč od intenzivnosti tistega v nočeh poprej, ko je bilo ranjenih več sto ljudi.

Ukrajinci so na ulicah vse od konca lanskega novembra, ko se je vlada odločila, da z EU ne podpiše pridružitvenega sporazuma. V nedeljo je proteste še podžgala pred kratkim na hitro sprejeta zakonodaja, s katero naj bi oblasti poskušale zadušiti protestniško gibanje.

Med sprejetimi novostmi je prepoved nepooblaščenega postavljanja šotorov, odrov in zvočnikov na javnih mestih, žaljenje vladnih uradnikov pa bo odslej kaznivo dejanje. Ukrajinski poslanci, zvesti Viktorju Janukoviču, so zakonodajo potrdili v nekaj minutah in kar z dvigovanjem rok.

STA


Najbolj brano