Pogajalci nadaljujejo pri razhajanjih

Socialni partnerji, ki se pogajajo o pokojninski reformi, bodo v ponedeljek nadaljevali pogovore o vsebinah, kjer so razhajanja. Največ pripomb ima sindikalna stran, ki si prizadeva izboljšati predlog pri upokojitvenih pogojih za starejše brezposelne ter za tiste, ki so se zaposlili pred 18. letom starosti.

LJUBLJANA> Po pojasnilih Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je v predlog vstavljenih precej njihovih zahtev, kar kaže na pragmatičnost predloga. Toda potrebni bodo popravki glede tistih, ki so se zaposlili pred 18. letom starosti in bi imeli do 60. leta starosti zelo dolgo pokojninsko dobo, ter glede starejših brezposelnih, pravijo.

Po predlogu bi se lahko tako moški kot ženske upokojili s 40 leti pokojninske dobe in 60 leti starosti, medtem ko veljavni pokojninski zakon za ženske določa upokojitev z 38 leti pokojninske dobe in 58 leti starosti, za moške pa upokojitev s 40 leti pokojninske dobe in 58 leti starosti. Predlagana reforma podaljšuje obračunsko obdobje za odmero pokojnine z zdajšnjih 18 let na zaporednih 28 let, od katerih se odštejejo tri najmanj ugodna leta. Poleg tega uvaja t. i. informativne osebne račune.

Tistim, ki so začeli delati pred 18. letom, predvsem ženskam, po opozorilu zveze namreč grozi, da se bodo morali upokojevati tudi s 45 leti pokojninske dobe. Reforma namreč dejstva, da so začeli delati zgodaj, ne upošteva.

Po njihovi napovedi bodo spremembe predlagali tudi pri brezposelnih, ki so tik pred upokojitvijo in bi se po veljavnem zakonu upokojili po izteku prejemanja denarnega nadomestila. Po predlogu jim namreč grozi, da bi morali zaradi podaljšanja pokojninske dobe in upokojitvene starosti znova na delo. A ker niso zaposljivi, bi odmikanje upokojitvenih pogojev njihovo revščino le še povečalo, opozarjajo v zvezi.

Zahtevnejše delo pričakujejo v sredo, ko bo po napovedih ministrstvo za delo pripravilo računalniške simulacije o tem, kako spreminjanje določenih postavk vpliva na višino pokojnine.

Na zadnjih pogajanjih minulo sredo so se med drugim dotaknili tudi vladne napovedi odpuščanja v javnem sektorju. Če bo prišlo do odpuščanj, sindikati ne bodo imeli časa za pogajanja, so zatrdili predstavniki sindikatov.

Po njihovem prepričanju bodo odpuščanja, če bo do njih res prišlo, zagotovo obremenjevala pogajanja. "V tem primeru sindikati ne bodo imeli časa za pogajanja, ker bodo morali reševati stisko svojih članov," je novinarjem pojasnila Lučka Böhm iz zveze.

Socialni partnerji so pogajanja, ki potekajo dvakrat tedensko, v okviru delovne skupine Ekonomsko socialnega sveta začeli 19. septembra.

STA


Najbolj brano