Poenostavitvam pri javnem naročanju se obeta podpora

Državni zbor je uvodoma opravil obravnavo predlogov novel zakonov o javnem naročanju, s katerima se bodo postopki oddaje poenostavili ter omogočili hitro oddajo naročil po zadnji ujmi. Obema se obeta podpora koalicijskih poslancev, medtem ko ureditev področja opozicijski načeloma podpirajo, ne podpirajo pa predlaganih rešitev.

Nadaljevanje redne seje državnega zbora, v okviru katere so obravnavali predlog novele zakona o javnem naročanju ter predlog novele zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma Foto: STA
Nadaljevanje redne seje državnega zbora, v okviru katere so obravnavali predlog novele zakona o javnem naročanju ter predlog novele zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma Foto: STA

LJUBLJANA > Državni sekretar na ministrstvu za finance Mitja Mavko je spomnil, da je vlada spremembe zakona o javnem naročanju ter zakona o javnem naročanju na vodnem, energetskem, transportnem področju in področju poštnih storitev pripravila z namenom lažje odprave posledic ledene ujme ter poenostavitve in debirokratizacije postopkov. Z obema se poenostavlja in enotno ureja oddajanje javnih naročil malih vrednosti, ki jih zakonodaja EU ne ureja in jih lahko države članice uredijo samostojno.

Pogodba o oddaji javnega naročila brez obdobja mirovanja

Naročnik bo pogodbo o oddaji javnega naročila lahko sklenil nemudoma, brez obdobja mirovanja, če bo šlo za nujno javno naročilo. Takoj bo lahko oddal in izvedel naročila, za katera so potrebe že oziroma. še bodo nastale, če so naročila zaradi posledic ujme nujno potrebna za zagotovitev osnovnih pogojev za preživetje oziroma življenje ali za preprečitev nastanka neposredne grozeče škode ob naravni ali drugi nesreči.

Noveli prinašata ukinitev postopka zbiranja ponudb po predhodni objavi, nadomestitev doslej obveznega soglasja nadzornega organa oziroma vlade z obveznim obveščanjem ter možnost spremembe ponudbe, če gre za odpravo formalne pomanjkljivosti ali napak ponudb, ki so jih morali naročniki doslej kot nepopolne izločiti. Predlog določa tudi obvezno skupno javno naročanje v javnih zavodih, katerih ustanoviteljica je država, kar je pomembno zlasti za področje zdravstva, je dodal Mavko.

Koalicija podpira predloga novel, SDS in NSi ne, odločitev SLS po razpravi

Predloga novel obeh zakonov podpirajo v koaliciji, medtem ko ju opozicijski SDS in NSi ne podpirata. V SLS se bodo o tem, kako bodo glasovali, odločili po opravljeni razpravi oziroma ko bodo dobili dodatne odgovore vlade, je napovedal Franc Pukšič. V opoziciji, kjer spremembe tega področja pozdravljajo, so opozorili zlasti na pomisleke, ki jih je ob obravnavi na odboru za finance in monetarno politiko izpostavljal predsednik Državne revizijske komisije Borut Smrdel.

Jožef Horvat (NSi) je ocenil, da je področje javnega naročanja pri nas tako zapleteno, da potrebujemo vrhunsko usposobljene strokovnjake za prijavo na razpise in za nadzor. “V Sloveniji smo področje javnega naročanja razvili v pravo vrsto znanosti, ki jo obvlada le malo uslužbencev oziroma strokovnjakov,” je menil in svetoval, da bi se morali pri tem zgledovati po tistih evropskih državah, ki so pri tem uspešne.

S Pukšičem sta se zavzela za temeljito in celovito prenovo tega področja. “Skrajni čas je, da uvedemo moderni zakon o javnem naročanju z uvedbo osebne in materialne odgovornosti,” je poudaril Pukšič. Po njegovi oceni je “ta zakon bolj motor korupcije kot pa javno naročanje”, saj se po nekaterih ocenah prek teh naročil obrne preko štiri milijarde evrov. “Tako nekateri zelo hitro po novem sprejetju zakona najdejo zakonske luknje, ki jim omogočajo nadaljevanje z do sedaj uveljavljenim konceptom,” je povzel.

Večjih sprememb tega področja si po besedah Branka Kurnjeka želijo tudi v DL, saj bi racionalizacija tega področja privedla do večjih prihrankov v proračunu. Vendar so te spremembe pomembne zlasti za čim hitrejšo odpravo posledic ledene ujme, na kar so spominjali v vseh poslanskih skupinah.

STA


Najbolj brano