Podrta drevesa, ki ogrožajo stavbe, lahko odstranite brez dovoljenja

Drevje, ki se je zaradi žledoloma podrlo na stavbe oziroma infrastrukturo ali nevarno obviselo nad njimi, se lahko odstranjuje brez dovoljenj. Za posek vseh drugih poškodovanih dreves pa je potrebno dovoljenje, pravijo v zavodu za gozdove.

Drevje, ki se je zaradi žledoloma podrlo na objekte oziroma infrastrukturo ali nevarno obviselo nad njimi, se lahko odstranjuje brez dovoljenj Foto: STA
Drevje, ki se je zaradi žledoloma podrlo na objekte oziroma infrastrukturo ali nevarno obviselo nad njimi, se lahko odstranjuje brez dovoljenj Foto: STA

LJUBLJANA > Zaradi žleda je po prvih ocenah poškodovanih 40 odstotkov površine gozdov in več kot štiri milijone kubičnih metrov drevja, v teh dneh pa se poškodbe še povečujejo. Najbolj so poškodovani gozdovi na Notranjskem, na pregradi iz obalno-kraškega v celinsko območje, na jugozahodnem robu Ljubljanske kotline in na cerkljansko-idrijskem območju.

Trenutno je obisk poškodovanega gozda življenjsko nevaren, opozarjajo v Zavodu za gozdove Slovenije. Za zdaj lahko škodo ocenjujejo le od daleč, dovolj varno za pregled gozdov bo šele potem, ko se bo stalil led na drevju in bo veter vsaj del polomljenih vej in vrhov pometal na tla. Do takrat je prva prioriteta varnost ljudi.

V zavodu opozarjajo, naj se nevešči dela v gozdu ne lotevajo sami odstranjevanja poškodovanega drevja. Polomljeno drevje je pod velikimi nateznimi napetostmi, zato prihaja pri nepravilnem delu z motorno žago do usodnih poškodb pri sečnji, so pojasnili. Odstranjevanje drevja naj bo v takih primerih prepuščeno usposobljenim gasilcem in izkušenim gozdnim delavcem.

Za posek poškodovanega drevja pa je treba predhodno zagotoviti prehodnost gozdnih cest. V normalnih razmerah so za odstranjevanje podrtega drevja na gozdne ceste odgovorni lastniki gozdov, a ker gre tokrat za izredne razmere, se s pristojnim ministrstvom dogovarjajo, kako čim bolj učinkovito in varno urediti to vprašanje.

Na zavodu še navajajo, da ima sanitarna sečnja prednost pred sečnjo nepoškodovanega drevja oziroma tako imenovano redno sečnjo. Pri sanaciji imajo prednost poškodovani iglavci ter čiščenje območij ob vodotokih na poplavnih območjih. Iglavce bo treba posekati in odpeljati iz gozda najkasneje pred izletom podlubnikov, ki se praviloma naselijo v poškodovane iglavce.

Glede prevoznic za les, ki jih izdaja zavod, pa pojasnjujejo, da bo DZ predvidoma do 30. aprila razglasil moratorij na njihovo uporabo.

STA


Najbolj brano